עולם העבודה - מאמרים » מדור חיפוש עבודה » 3 הדברים שחייבים להיות בעבודה הבאה שלך (ואיך לברר זאת בראיון)

3 הדברים שחייבים להיות בעבודה הבאה שלך (ואיך לברר זאת בראיון)

מחפש עבודה? לפני שחותמים על חוזה, כדאי לבדוק אם למשרה המוצעת יש את שלושת המרכיבים שיהפכו אותה לשווה במיוחד. כדאי לקרוא

מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה

כשאנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך חיפוש עבודה, אנחנו לא תמיד יודעים מה כדאי לנו לברר לגבי מקום עבודה פוטנציאלי. נכון, כולנו יודעים שצריך לדבר על גובה השכר, על התנאים ועל מאפייני התפקיד. רובנו גם מבינים שרצוי לברר קצת פרטים על החברה, לרחרח קצת ולוודא שמדובר במקום ששווה לעבוד בו. אבל מעבר ללוגו ולצבע השטיח שבקבלה - איך באמת אפשר לדעת אם מקום מסוים מחזיק בתוכו עבודה שנשמח להגיע אליה מדי יום, או רק שעות ארוכות ומייגעות שצריך להעביר כדי לקבל משכורת? יכול להיות שהדבר שאותו צריך לחפש, הוא דווקא משמעות.

קראו עוד - 8 סימנים לזיהוי בוס מהגיהנום (עוד בראיון)

"בשביל מה בכלל אתה קם בבוקר?"

מאיה, עובדת אדמיניסטרטיבית בת 28 מהמרכז זוכרת עבודה שגרמה לה להתפטר אחרי חודש אחד בלבד "מדובר היה בחברת ביטוח שבה הוצע לי תפקיד של רכזת חומרים לתביעות. בראיון זה נשמע כמו תפקיד מעניין שכולל אחריות רבה, אך מיד התגלה כתפקיד מונוטוני ומשעמם - סוג של בורג קטן במערכת. מעבר לכך שהרגשתי כמו רובוט שחוזר על אותן הפעולות במשך כל היום, גם לא יכולתי לקום ממקומי ולהסתובב בלי שארגיש שמביטים בי באי שביעות רצון מופגנת." 

אין ספק שמאיה הרגישה שאין משמעות אמיתית בעבודתה. אבל איך אפשר לדעת אם במקום עבודה יש בין היתר, גם משמעות? מה בדיוק צריך לחפש? בספרו של מלקולם גלדוול ("ממבט ראשון", "דוד וגוליית") "Outliers" שחוקר את הפסיכולוגיה של ההצלחה, הוא מונה 3 מעלות שלדעתו יהפכו כל מקום עבודה לכזה שיגרום לעובדיו לחוש מחויבים אליו במקום לגרור רגליים בייאוש מדי יום ראשון. גלדוול טוען כי מקום עבודה שממריץ את העובדים הוא מקום עבודה בעל משמעות, וכי את אותה משמעות ניתן לבחון באמצעות 3 דברים.

3 מעלות חשובות שהופכות מקום עבודה למעולה:

 
1. מורכבות

על פי הספר, העבודה חייבת להיות מאתגרת מבחינה שכלית ולערב הן את המחשבה והן את הדימיון. דהיינו, עבודה שהעובד שולט בחומר לחלוטין ולא ממשיך ללמוד ולהתפתח בה, תגרום לאיבוד עניין די מהיר - גם אם נראה לפעמים שקל יותר להתקבל לעבודה כזו, ולהשתלב בה. זה גם אולי מצדיק את אותם המגייסים שאמרו לכם שאתם Over Qualified לתפקיד ושאולי כיוונתם נמוך מדי בחיפושים. בקיצור, בחיפוש עבודה, חפשו גם את האתגר שיצית אתכם.

דרך לבדוק זאת בראיון: "האם התפקיד כולל מציאת פתרונות לבעיות מורכבות?"

2. אוטונומיה

אוטונומיה בתפקיד, היא למעשה החופש להחליט מה כעובדים, אנחנו אמורים לעשות מדי יום. על פי הספר, לעובד צריכה להיות תחושה שהוא יכול להחליט מהן המשימות היומיות שלו, או לפחות להחליט כיצד לבצע אותן. זה נכון שבכל מקום עבודה קיימת היררכיה, אבל למרות זאת, חשוב שתהיה האצלת סמכויות, אווירה של אמון וחופש פעולה יחסי, כי ללא כל אלו, אפשר כבר לגייס רובוטים לתפקיד הזה.

דרך לבדוק זאת בראיון: "עד כמה אוכל להחליט באופן עצמאי על אופן ביצוע המשימות שלי?"

3. יחס ברור בין מאמץ לתגמול

 

"עבודה קשה שווה למאסר בכלא רק אם אין בה משמעות" אומר גלדוול, ומתכוון לכך שאם עובד יודע שככל שהוא יעבוד קשה, כך התגמול יהיה גבוה יותר - הוא ירצה להשקיע, כי תהיה משמעות למאמץ שלו. התגמול יכול להיות כספי, אך גם יכול להתבטא כהכרה והערכה ובהעדרו, לא יהיה ברור לעובדים למה להם לטרוח בכלל. דעה דומה לכך מביע כבר שנים הכלכלן ההתנהגותי דן אריאלי, שטוען כי הדבר שמניע אותנו לעבוד הוא לא רק כסף, אלא תחושת התקדמות ומטרה שמעניקה משמעות לעבודה שלנו. 

דרך לבדוק זאת בראיון: "האם מתקיימות שיחות הערכה ומשוב לגבי הביצועים?"

לסיכום

אפשר לומר שעל פי ספרו של גודוול, בעבודה הבאה שמציעים לכם, מעבר לכל הדברים הבסיסיים, חשוב לנסות להבין אם יש מקום ללמידה ולאתגר (ולא לתפקיד שאתם כבר יודעים בעל פה), אם מקום העבודה נותן אמון בעובדים שלו וביכולת שלהם לקבל החלטות לבד, ולא פחות חשוב - יודע לתגמל על עבודה שבוצעה על הצד הטוב ביותר. עבודה כזו, עשויה לגרום לעובדים לחוש מחויבות רבה יותר, אולי בגלל שסביר שיראו בהצלחות הצלחות אישיות, ולא רק של החברה או העסק.

למציאת עבודה חדשה לחץ/י כאן>>

הכתבה נכתבה על ידי AllJobs לאתר "חורים ברשת"

שתף