עולם העבודה - מאמרים » מדור ראיון עבודה » ללא מילים: שפת גוף בראיון עבודה

ללא מילים: שפת גוף בראיון עבודה

הידעתם? כ-93% מהרושם שאנו עושים על הסביבה, אינו מילולי כלל. קחו את זה צעד אחד קדימה ולמדו איך לסגל לעצמכם שפת גוף נכונה בראיון עבודה

מאת יעל פרימק, מומחית הצלחה בראיונות עבודה

כבני אדם, אנו מתקשרים בינינו באמצעות שפה ובאמצעות שפת גוף. לפי ההגדרה, שפת גוף כוללת הבעות פנים, מחוות, תנודות ראש קלות ואפילו ריח ולמעשה, כ-93% מהתקשורת שלנו אינה ורבלית כלל. אז אם חלק משמעותי כל כך מהרושם שאנו עושים על הסביבה אינו קשור למה שאנחנו אומרים, אלא לאיך שאנחנו אומרים – לא כדאי שנהיה מודעים לעצמנו קצת יותר?

"לשמור נגיעה": הפלישה למרחב האישי של המראיין

קרבה פיסית היא עניין תרבותי, אבל ניתן להכליל ולומר שאף אחד לא אוהב שמתקרבים אליו יותר מדי - בטוח שלא במעמד של ראיון עבודה. אם תגלשו למרחב האישי של המראיין (כמו למשל להישען על השולחן, או לשים עליו ידיים) הוא יכול להרגיש שאתם פולשניים באופן כללי ותיכף תתחילו לחלק לו הוראות.

על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על פלישה למרחב האישי? יש את הברור מאליו – קרבה פיסית מוגזמת, אך בראיון עבודה מדובר יותר על דברים כמו הנחת החפצים שלכם (ארנק/ מפתחות/ טלפון נייד) על שולחן המראיין, או נגיעה בחפצים שנמצאים על שולחנו, כולל מסך המחשב.


להיות מודעים לסיטואציה - זה ראיון עבודה, לא דייט...

לחיצת יד נכונה – יש דבר כזה?

לחיצת יד היא מחוות היכרות וכבוד הדדי עתיקת יומין שאנחנו עושים באופן כמעט אינסטינקטיבי. בפעם הבאה שמישהו ילחץ את ידכם, נסו להיות מודעים לה ולתחושה שאותה לחיצת יד מעבירה בכם. כולנו יודעים איך "מרגישה" לחיצת יד טובה – לא חזק מדי, לא חלש מדי, אלא משהו באמצע. המהדרין מוסיפים מבט ישיר בעיניים של האדם השני, חיוך ואמירה מקרבת, כמו בוקר טוב, או נעים מאוד.

3 לחיצות ידיים שעדיף להימנע מהן:

 הלחיצה הגולשת: זו שהופכת לאחיזת ידיים וגורמת לצד השני לחשוד שאתם תלותיים
• הלחיצה השוברת: חזקה, אגרסיבית ואם לא תאיים על המראיין, תגרום לפחות לפגיעה אורתופדית
• הלחיצה העייפה: חלשה ורפה, ממש על גבול הליטוף ומרמזת על כך שלא אכלתם ארוחת בוקר

 

הנה כמה דוגמאות ללחיצות ידיים שעדיף לוותר עליהן...

מותר לכם לחייך מדי פעם

ראיון עבודה זה מצב מלחיץ. באמת, לא בטוח שמישהו אי פעם בעולם נהנה מזה, אבל אם תתנו למראיין את התחושה שאתם סובלים – קרוב לוודאי שהוא לא ירצה להעסיק אתכם. אמנם בראיון עבודה תרים אחר הכישורים, הניסיון והידע שלכם, אבל גם רוצים לדעת איזה מין טיפוס אתם, כי בסופו של דבר אתם אמורים להשתלב גם במרקם החברתי. אז חייכו מדי פעם, ולא באופן מאולץ - תופתעו מהתועלת שזה יוסיף לתקשורת הבין אישית שלכם עם המראיין.

 

להגיע לראיון עבודה הכי מוכנים שאפשר - בעזרת שירות הכנה לראיון עבודה

 

שתף