עולם העבודה - מאמרים » מדור קורות חיים » 7 כללים לכתיבת מכתב מקדים שיעבוד בשבילכם

7 כללים לכתיבת מכתב מקדים שיעבוד בשבילכם

מכתב מקדים כבר לא נשלח באופן אוטומטי עם קורות החיים, אלא רק במקרים מסוימים, בהם הוא באמת יכול לעזור לכם להשיג את המשרה

 מאת: נטלי ברון
 
בעבר, היה מקובל לשלוח מכתב מקדים יחד עם קורות החיים, באופן כמעט אוטומטי. אך הזמנים השתנו, ועם התקדמות הטכנולוגיה המכתב הזה הפך למעין מטרד, כיווןשמעסיקים רבים התרגלו להתייחס אליו כאל מכתב גנרי, צפוי ורשמי. יחד עם זאת, ישנם מקרים שבהם המכתב המקדים עדיין הכרחי ויעיל, וכדאי לכם לצרף אותו אל קורות החיים, כדי למשוך את תשומת ליבו (או ליבה) של מי שמקבל אותו.
 
 


מתי כדאי לשלוח מכתב מקדים?


יש מקרים שבהם חסר מידע בקורות החיים שלכם. לדוגמא, אם שלחתם קורות חיים למשרה הדורשת אנגלית ברמת שפת אם, ואין שום דבר בקורות החיים שלכם שיעיד על כך באופן חד משמעי. ביניכם לבין עצמכם, אתם יודעים שתתמודדו מעולה עם התפקיד, כי יש לכם אנגלית ברמה הדרושה, אבל זה לא משהו שמגייס יבין מקריאת קורות החיים שלכם. במקרה כזה, המכתב יהווה עבורכם הזדמנות לפנות באופן אישי ולהסביר את הנסיבות הללו, באופן משכנע ואפילו שיווקי. זוהי כמובן רק דוגמא, וכל מקרה לגופו, אך ההחלטה אם יש צורך במכתב, צריכה להבחן על ידכם בהתאם למשרה אליה אתם מעוניינים לשלוח קורות חיים.


חושבים שיש מקום למכתב? עקבו אחר הקווים הבאים כדי להוציא ממנו את המקסימום:


1. מכתב מקדים צריך להיות מקצועי


מכתב מקדים אינו מכתב "חברי" וחשוב שלא להיעזר בו כדי לחצות קווים פורמאליים. נסחו אותו בשפה רשמית ומקצועית והתייחסו למי שקורא אותו בכבוד.


2. כדאי שתנסחו אותו בכל פעם מחדש...


לעולם אל תשלחו מכתב מקדים זהה לכל המגייסים. זה רק יראה להם כמה לא באמת חשוב לכם להתקבל לעבודה הזו. יחד עם זאת, אתם יכולים לשמור נוסח קבוע, ולערוך אותו בהתאם למשרה המדוברת.


3. הסבירו למה כתבתם אותו


לכתיבת המכתב המקדים יש לרוב סיבה די ברורה - הוא כאן כדי לעזור לכם לדלג מעל מכשול כלשהו בדרך לקבלה שלכם לעבודה. לכן, רצוי שהסיבה הזו תהיה גם המרכז של המכתב הזה, מבלי ללכת סחור סחור.


4. הזכירו את שם התפקיד בכותרת


אנשי גיוס מקבלים המון מיילים ביום, במיוחד אם מדובר בתיבת דואר אליה מגיעים קורות חיים של מועמדים. הקלו על מי שמקבל את המכתב שלכם, וגשו מיד לעניין,עוד בכותרת.


5. היו קצרים וספציפיים


מאותה סיבה שהוזכרה קודם - למגייסים אין זמן לקרוא לעומק עשרות מיילים, ולעתים אף יותר. לכן גשו לעניין, בצורה רשמית ומנוסחת היטב, ועזרו למגייס לרדת לסוף דעתכם במהירות ובקלות. ככל שהוא יבין בזמן קצר יותר את מה שניסיתם להגיד – כך תרוויחו יותר מהמהלך.


6. קראו שוב, ואז, קראו שוב


כמו שעוברים על קורות חיים - שוב ושוב, ואז עוד פעם. לא שולחים מכתב מקדים עם בעיות ניסוח, או שגיאות כתיב, או אפילו מסר לא ברור. יש לנו מספר שניות מוגבל להרשים את האדם שבצד השני, וחשוב לשלוח טקסט שמשרת אותנו, ולא כזה שיעשה יותר נזק מתועלת.


7. אל תשלחו את המכתב כקובץ נפרד


אם שלחתם את המכתב המקדים דרך שליחת המשרה באתר, ניתן בהחלט לצרף אותו כקובץ. במידה ואתם שולחים קורות חיים ישירות לתיבת מייל של מעסיק, ובא לכם לזרז עניינים, הדביקו את המלל בגוף ההודעה ולא כעוד קובץ שיהיה עליו לפתוח או להוריד למחשב.
 
 
שתף