עולם העבודה - מאמרים » מדור ראיון עבודה » דינמיקה קבוצתית במרכז הערכה: עשה ואל תעשה

דינמיקה קבוצתית במרכז הערכה: עשה ואל תעשה

בתהליך הדינמיקה הקבוצתית עלינו לעבור מגוון משימות, מטלות וסימולציות. הנה שני דברים שכדאי לעשות - ושניים שממש לא

מאת: יעל פרימק, מנהלת המחלקה לראיונות עבודה ב-AllJobs

דינמיקה הקבוצתית מהווה חלק משמעותי ממבחני המיון לעבודה במרכז ההערכה. כמו כן, היא מהווה כלי אבחוני במיון ראשוני של מועמדים, כך שעל-פי תוצאותיה מחליטים אם המועמד ימשיך או לא ימשיך את תהליך המיון.


"ומה אם ישאלו אותי שאלות אישיות מדי מול כולם?"


דינמיקה קבוצתית: על מה אתם נבחנים?

בתהליך זה נבחנים האלמנטים התקשורתיים, המילוליים והיוזמתיים של המועמדים. כמו כן, נבדקים יכולת ההובלה, מנהיגות, כריזמה מול קבוצה, אסרטיביות, דומיננטיות מול פשרנות ואופרטיביות.
"איך לשווק עגבנייה מרובעת?", "מה התכונה החשובה ביותר לתפקיד של מנהל כספים?", "איך בונים גשר מאבני לגו?" - מגוון המשימות הקבוצתיות הנו רב, ומה שחשוב בסופו של דבר הוא התפקוד וההתמודדות של היחיד מעבר לאותה משימה ספציפית.

הנה דוגמה לשאלה אופיינית - וגם כיצד להתמודד איתה:

הנה שישה כללי "עשה" ו"אל תעשה" שכדאי לאמץ כיצד להצליח בדינמיקה הקבוצתית:

עשו:

• היו מודעים לשפת הגוף שלכם
שפת גוף נכונה מתבטאת בישיבה זקופה, יציבה, ללא הנעת יתר של ידיים או רגליים. קשר עין עם אנשי הקבוצה מבלי "להיצמד" לחפץ כמו עט, מהדק, משקפיים. חיוך קטן ורלבנטי מידי פעם מהווה גורם חיובי ומרכך.

• חשבו באופן אופרטיבי וענייני
בביצוע מגוון המשימות והסימולציות חשוב לגבש דפוסי חשיבה ועשייה משימתיים שיקדמו את הקבוצה ואתכם באופן היעיל והענייני ביותר לפתרון. דומיננטיות נכונה פירושה הובלה של הקבוצה לפתרון וליעד. דומיננטיות לא נכונה פירושה השתלטות על הקבוצה, אי מתן מקום לאחרים להתבטא והתמקדות ביעד האישי שלכם.

• הכי חשוב: התמסרו
החלק הכי חשוב - זה לא לחשוב על זה. מחשבות כמו "מה אני עושה פה", "למה אני צריך לעבור את הסיוט הזה?!" ועוד מחשבות דומות, יעברו לכם בראש אבל פשוט תדעו שהן יהיו שם - ושימו אותן בצד. בקיצור - התמסרו, השתחררו, ושחקו את ה"משחק".

ומה לא לעשות?

• אל תכנסו למאבקי כוח ועימותים
אף פעם לא להגיע למצב של כוחניות, אגרסיביות, הרמת קול. צריך להבדיל בין חילוקי דעות שהנם לגיטימיים, לבין כוחניות ומאבקי כוח שהנם גורמים מקשים ומפריעים בתהליך הקבוצתי. עליכם לדעת לקדם את יעדיכם מבלי ליצור "נוגדנים", מבלי להיכנס לעקשנות, עימותים וכוחניות - אלא תוך שימוש בדרכי שכנוע, שיתוף והקרנה חיובית של סמכותיות.

• אל תהיו פאסיביים מדי
הסוד בדינמיקה הקבוצתית טמון באיזון - כדאי להיות נוכחים ולהשתתף. אל תעלמו בשקט בפינה, אך גם אל תיראו לוחמניים מדי או שתלטניים מדי. נסו לחשוב מה רוצים מכם ואיך ציפו מכם לענות אך בצורה חיובית, שלווה ואופטימית.

 אל תשכחו מלוחות הזמנים
המשימה עוד לא הושלמה, אבל אופס - מכריזים כי נשארו לכם רק עוד שתי דקות. עם כל הלחץ, מומלץ להקצות בקבוצה תפקיד ארגוני של רישום, איסוף חומר, אחריות על תכנון שלבי העבודה – תפקיד המעיד על ראיית מאקרו ועל יכולת ארגונית טובה. כמו כן, מודעות ועירנות לנושא עמידה בזמנים – חשובה ביותר. הדבר קובע את מסגרת היעדים, את זמן הדיבור של כל אחד מחברי הקבוצה ומונע "סחבת" ואי-עמידה במשימות הקבוצתיות.

זומנת למרכז הערכה? הכנה תשפר את סיכוייך להתקבל!

שתף