עובדים גויסו
1733
התחבר
כבר נרשמת לאתר? התחבר כאן
 
מעסיק חדש? כאן נרשמים
ההודעות שלך
הגדרות
ממשק ניהול גיוסים
יצירת משרה חדשה
התנתק
מוצרי מדיה: פתרונות גיוס אישיים
מיון - שרותי מיון
השמה - שרותי השמה
חדשות קריירה
כתבות למגייסים
דף הבית - גיוס עובדים » מדור עולם הגיוס » 10 טיפים לקיום ראיון עבודה מוצלח

10 טיפים לקיום ראיון עבודה מוצלח

כמעסיקים, ראיון עבודה הוא המפגש הראשון עם העובד הבא שלכם. מה כדאי לזכור רגע לפני שסוגרים את הדלת ועל אלו דברים כדאי להקפיד?

מאת: צוות AllJobs

אין זה סוד שראיון עבודה הוא המפתח העיקרי לגיוס איכותי. למעסיקים שכבר מורגלים בו נדמה לפעמים כי מדובר במשימה שגרתית, אך חשוב לזכור: ראיון עבודה הוא הכלי היחיד שיש למעסיק כדי להכיר את המועמד ועל כן חשוב להתייחס אליו ברצינות הראויה ולהקדיש זמן כדי להתכונן אליו כמו שצריך.


ראיון עבודה: להגיע אליו כשמכירים את קורות החיים של המועמד

 

ביעילות וברגישות: 10 טיפים שכדאי לזכור

ראיון עבודה שלא מנוהל היטב הוא מתכון בטוח לבזבוז זמן ומשאבים. הנה כמה דברים שכדאי לזכור לפני שמתחילים:

1. התחילו את הראיון בזמן
מעבר לנימוס הבסיסי חשוב להקפיד על הזמנים כדי שהמועמד, המתוח גם כך, לא ייאלץ לחכות. איחור בראיון יכול להגביר את המתח, להוסיף מרמור וכל זאת בלי שהזכרנו אפילו את בזבוז הזמן של שניכם. נאלצתם לאחר? גם זה לא נורא. הציעו למועמד מים בעת ההמתנה והסבירו לו שיש עיכוב קל. במידה והמועמד עצמו איחר - רצוי לבדוק במהלך הראיון
מה היתה הסיבה לכך. ההמלצה שלנו: אם יש לך יום עמוס בראיונות, מומלץ לא לקבוע מועדים שקשה לעמוד בהם.

2. הימנעו מדעות קדומות
כבני אדם, כולנו חשופים לדעות קדומות. לכן רצוי להשאיר את כל הסטיגמות מחוץ לחדר ולתת ליכולותיו של המועמד לדבר בזכות עצמן. גם מראה יכול להשפיע על שיקול הדעת וכדאי להיזהר ולראות מעבר אליו. זכרו: השיקול היחיד שחשוב הוא האם האדם שמולנו הוא אכן המועמד המתאים ביותר לתפקיד. הטיפ שלנו: לא מחליטים בעשר הדקות הראשונות אם המועמד מתאים או לא. יש אנשים שלוקח זמן להכיל אותם וחבל לפספס עובדים טובים רק בגלל רושם ראשוני פזיז.

3. תנו לכל ראיון את הכבוד הראוי לו
גם אם ביצעת עשרות ראיונות למשרה המדוברת, חשוב להתכונן לפני כל ראיון מחדש: לחזור על דרישות המשרה ועל קורות החיים של המרואיין ולהכין רשימה של שאלות רלוונטיות. חשוב לזכור שכל ראיון הוא למעשה פגישה עם אדם חדש - בעל יכולות ורצונות היחודיים רק לו. 

4. אימרו את האמת, כל האמת ורק את האמת
בתיאור המשרה המוצעת חשוב לא לנסות לייפות את המציאות. בעוד שלשקר אין רגליים, לעובד הממוצע יש - והן בהחלט יכולות לשמש אותו בדרכו לראיון בחברה אחרת, ברגע שהוא יבין שלא היינו שקופים וגלויים איתו עד הסוף. בסופו של יום, אם המועמד יתקבל לעבודה הוא ממילא יגלה מה קורה בה באמת ולכן
חשוב להיות כנים - למן הרגע הראשון.

5. השרו על המועמד הרגשה נינוחה ונעימה
מרואיינים רבים קופאים ונלחצים במעמד הראיון. לכן, בתחילת הפגישה מומלץ להשרות על המרואיין הרגשה נוחה – להתעניין איך הוא מרגיש והאם הוא רוצה לשתות. "שבירת הקרח" תעזור לו להיפתח ותסייע לכם להכיר טוב יותר את מי שיושב מולכם.

6. אל תתקבעו על מועמד שדומה לכם
לכולנו יש את
הנטייה לחפש את עצמנו במועמד שיושב מולנו ולבדוק האם חלק מהתכונות שלו זהות לשלנו. אבל חשוב לזכור שלא אנחנו אלו שמתראיינים לתפקיד וגם אדם ששונה מאיתנו לחלוטין יכול לבצע אותו באופן נפלא. 

7. ארגנו את הראיון לפי הנתונים שלכם
ראיון לוקח אנרגיות ומצריך ריכוז רב ועל כן מומלץ לא לדחוס יותר מדי ראיונות ביום אחד. אין טעם לסמן "וי" על 20 מועמדים ביום, אם במהלך הראיון של חצי מהם ניסית להיזכר מה עוד לא הספקת לעשות השבוע. ההמלצה שלנו: כוונו נכון. אם אתם אנשים של בוקר - קבעו ראיונות לבוקר. אם אחר הצהריים יש לכם יותר זמן פנוי - נסו לכוון לשם. אתם אלו שיודעים מאיזו שעה ביום תפיקו את המיטב.

9. הזמנתם מישהו שלא מתאים לתפקיד. מה עכשיו?
קורה. אך גם במצב כזה יש לזכור כי המרואיין שיושב מולנו הוא בן אדם, וכמונו גם לו יש רגשות, ציפיות ואכזבות. אין צורך להמשיך בראיון אם התברר שהמועמד לא עומד בדרישות הסף, אבל ניתן לסיימו בטעם טוב. רוב המועמדים יקבלו את חוסר התאמתם בהבנה, אם רק נסביר להם למה ואפשר לשקול לומר למועמד כבר בתום הראיון עצמו שהוא אינו מתאים.

10. זכרו: גם "לא" זו תשובה
חשוב לכבד כל מועמד שמגיע לראיון
ולחזור אליו גם אם התשובה שלילית. מענה, גם אם שלילי, מלמד על התנהלות מנומסת ומכבדת, והכרה במאמץ ובזמן שהשקיע המועמד. מעבר לכך, מועמדים תמיד יעדיפו לשמוע "לא" מאשר לא לשמוע אף תשובה ולהישאר באוויר.רוצים להשאר מעודכנים? הצטרפו לקהילת המגייסים שלנו בלינקדאין!

שתף