התחבר
כבר נרשמת לאתר? התחבר כאן
 
מעסיק חדש? כאן נרשמים
ההודעות שלך
הגדרות
ממשק ניהול גיוסים
יצירת משרה חדשה
התנתק
מוצרי מדיה: פתרונות גיוס אישיים
מיון - שרותי מיון
השמה - שרותי השמה
חדשות קריירה
כתבות למגייסים
דף הבית - גיוס עובדים » מדור עולם הגיוס » 4 שאלות נפוצות שלא כדאי לשאול בראיון

4 שאלות נפוצות שלא כדאי לשאול בראיון

מבקשים מהמועמד לספר על עצמו במהלך הראיון? ייתכן ואתם פוגמים במו ידיכם באפקטיביות של המעמד. כך לפחות טוען מומחה בנושא, אשר גורם (לנו, לפחות) לפקפק בכל מה שחשבנו שידענו על ניהול ראיון עבודה מוצלח

מאת: בתיה וייסמן


חשים שראיונות העבודה שלכם מתנהלים "על פס נע" ולא הכי אפקטיבי? מרגישים שאתם לא מצליחים "לפצח" את המרואיינים שלפניכם - למרות שאתם עושים את הכל, כביכול, לפי הספר? מסתבר שהסיבה לכך יכולה להיות מפתיעה - עבור המגייס המתחיל והמקצוען כאחד.

מרגישים שאתם מקבלים תשובות גרועות? כנראה שהן נובעות משאלות גרועות

אנדרו לסיביטה, מנכ"ל חברת הגיוס וההשמה Milewalk, מספר כי לאחר שייעץ ליותר מ-200 חברות וראיין יותר מ-11,000 מועמדים, עמד על טכניקות נפוצות של ראיון. לצד טכניקות ראיון אפקטיביות, הוא גילה גם לא מעט טכניקות בעייתיות ולא יעילות, אשר מקורן יהיה לרוב אחיד: שאלות שפשוט מנוסחות לא טוב.. שאלות לא אפקטיביות בראיון, טוען לסיביטה, מובילות לכך שהמועמדים מספקים לנו מידע לא רלוונטי, וכך נפגעת היכולת שלנו לבצע הערכה למועמד. וחבל, כי פעמים רבות המראיין יחשוב כי מקורן של התשובות הבעייתיות הוא בהתנסחותו של המועמד, ולכן גם לא יקבלו לעבודה. ואם חושבים על כמה נפוצות שאלות אלו בראיונות עבודה - אפשר להבין כמה גדול היקפה של מגמה זו.
 
 
 
 


ארבע השאלות שלא מוציאות את המיטב מהראיון (ומה אפשר לשאול במקומן)


עבור כל מי שמרגיש שהראיונות שהוא עורך אינם אפקטיביים מספיק, לסיביטה ריכז ארבע שאלות נפוצות לא מוצלחות אשר מראיינים נוטים לשאול בראיון עבודה - ודרכים להפוך אותן ליעילות ומוצלחות יותר:

 
1. "ספר לי על עצמך"

מדובר באחת השאלות הכי נפוצות בראיון עבודה (אם לא הכי נפוצה), ולכן די נדהמנו למצוא אותה ברשימה. הטיעון של לסיביטה: אתם – המראיינים, מנהלים את הראיון. זאת העבודה שלכם לחלץ את המידע הרלוונטי ביותר במשך הזמן הקצר ביותר, כדי שהחברה תוכל לקבוע ברמת וודאות גבוהה האם לקבל לעבודה את האדם אותו אתם מראיינים. גרוע מכך, השאלה המסוימת הזו נשאלת לרוב בתחילת הראיון, כשלמועמד אין כמעט מידע אודות המשרה (מעבר לתיאור הקצר שבזכותו ניגש לראיון). השאלה הזו מעניקה את השליטה בראיון למועמד, ונותנת לו את האפשרות לבחור את סוג המידע שאותו הוא מעוניין לחלוק, אשר חלקו הגדול לא ייתן לנו את המידע הדרוש על מנת להגיע להכרעה. יש שיגידו כי בזכות השאלה הזו, ניתן להעריך את כישוריו הוורבליים של המועמד, מה הוא יודע על החברה ואת היכולת לספר סיפור מאורגן. זה אמנם אפשרי ויש מועמדים אשר ידעו לספק תשובה מושלמת, אך למה להשאיר את האופציה לבזבוז עשר דקות על מידע לא רלוונטי?

מה כדאי לשאול במקום? שאלות מדויקות ככל האפשר - לגבי כל נושא בו אתם מעוניינים לקבל מידע. ואם אתם מתעקשים על שאלה דומה בראיון, לפחות תכוונו את המועמד לסביבה הנכונה של התשובה הרצויה, כדי שיוכל לספק מידע רלוונטי. לדוגמה: "החברה שלנו מחפשת מנהל שיווק. האם תוכל לספר כיצד הניסיון שלך יוכל לעזור לך למלא את המשרה?".
 
2. "איפה אתה רואה את עצמך בעוד חמש שנים?"

מדובר בעוד שאלה נפוצה במיוחד בקרב מראיינים, והיא מתבררת כבעייתית בימינו, לפי לסיביטה. נכון שמראיינים רוצים לקבל תובנות הנוגעות לשאיפותיו של המועמד ורצונותיו לעתיד, אך רוב האנשים לא יכולים אפילו לדעת מה יקרה מחר, שלא לדבר על עוד חמש שנים מהיום. יתר על כן, שוק העבודה של היום לא מפסיק להשתנות, והזדמנויות חדשות נוצרות על בסיס יומי, כך שנתיבי קריירה משתנים בן רגע, ומועמדים פוטנציאלים מודעים לכך לחלוטין. בגדול, טוען לסיביטה - אפשר פשוט להסיר את השאלה הזו מהרפרטואר של כל מראיין.

מה כדאי לשאול במקום? לסיביטה מציע: אם חשוב לכם לדעת מה שאיפותיהם של המועמדים, תוכלו להשיג תשובות אפקטיביות יותר באמצעות השאלה "אם עדיין תעבוד כאן בעוד שלוש שנים מהיום, מה לדעתך תהיה תרומתך המשמעותית ביותר לחברה?". שאלה זו תסייע לכם לקבוע מהם הדברים אשר חשובים באמת למועמד, והאם יש לו חזון ריאלי של מה שהוא יכול להשיג. האם יש לו חשיבה יצירתית? ניסיון בעבודה מעשית שיכול לעזור לו לגבש רעיונות ולבצע אותם?
 
3. "מהן החולשות שלך?"

איזו תשובה אתם מצפים לקבל על שאלה כזו? (תנו לנו לעזור עם כמה דוגמאות שכבר וודאי שמעתם לא פעם: "אני עובד יותר מדי", "אני משתדל יותר מדי", "אני לא מספיק מאציל סמכויות", "אני פרפקציוניסט"). המועמד יידע לשלוף תשובה מתאימה בפחות זמן ממה שייקח לכם לשאול את השאלה, ועדיין לא תלמדו עליו שום דבר חדש או ערכי לגביו. אגב, במידה והמועמד יספק לכם רשימת חולשות אשר לא רלוונטיות כלל למילוי המשרה, האם תרצו לקבל אותו רק על סמך העובדה שהוא לא ציין חולשות רלוונטיות? לכולם הרי יש חולשות וחסרונות. החלק החשוב יותר לקביעת הצלחה הוא האפקטיביות בה אדם מתגבר על חולשותיו ועל חסרונותיו, וכדאי להתמקד בכך בראיון.
 
 
"מהן החולשות שלי? ובכן, אני וורקוהולית מלידה..."

מה כדאי לשאול במקום? יש הרבה שאלות טובות הנוגעות באופן בו מועמד מתגבר על קשיים, מדרבן את עצמו, מתמודד עם סיטואציות מורכבות ועוד. לדוגמה, שאלות כמו "תאר מצב בו משהו בעבודה השתבש", "תאר מצב בו עמית לעבודה לא הסכים עמך", "מתי הרגשת שאכזבת את הבוס שלך?" עשויות ללמד אתכם רבות על מועמד.
 
4. "תאר באיזה אופן אתה "שחקן קבוצתי"

המועמד אשר יתקל בשאלה זו יחשוב לרוב כי עליו לענות על השאלה "תאר מקרה בו עזרת למישהו". לרוב, זו גם תהיה כוונת המראיין. לא כדאי לבזבז זמן בשאילת השאלה הזו כי השאלה על מידת הנחמדות של אדם היא לא מאוד רלוונטית. לרוב, אפשר לראות עד כמה המועמד מסתדר עם עמיתים על פי שאלות אחרות בראיון ועל פי התנהגותו באופן כללי.


מה כדאי לשאול במקום?
לפי לסיביטה, מעניין בהרבה לדעת האם האדם אשר יושב מולך הוא מוביל או מובל. בהקשר זה, כדאי לשאול שאלות כמו "תאר סיטואציה בה היית המתנגד היחיד בקרב קבוצה, ועד שעזבת את החדר כולם הסכימו עמך". אם המועמד ישכנע אתכם בתשובה לשאלה זו, יש סיכוי גדול שהוא בעל חשיבה יצירתית ומוביל חברתית. ברמה הטקטית, אם תרצו לבדוק את טבעו של מועמד כשחקן קבוצתי, תוכלו להחליף את השאלה הכללית ב-"האם אתה מעדיף לעבוד בקבוצה או לבד?". שאלה זו עשויה לעזור לכם לקבוע את העדפותיו וטבעו של המועמד. תופתעו לראות כי רבים יעידו על עצמם כסוליסטים.
 
לסיכום, חשוב לזכור כי אין ראיון עבודה מושלם. פעמים רבות לאחר הראיון תרגישו שנותרו לכם שאלות לא פתורות, ולעתים גם לא תדעו בסוף התהליך האם המועמד באמת מתאים למשרה או לא. כדי להימנע ממצב כזה, נסו למקד את שאלותיכם ולקבוע מראש בדיוק אילו קריטריונים אתם מחפשים. אם תקפידו לשאול שאלות ממוקדות ורלוונטיות, ותדאגו כי מי שמוביל את הראיון זה אתם ולא המרואיין, תוכלו להגדיל את יכולת ההערכה שלכם בסוף הראיון.


רלוונטי לנושא: 4 שאלות שלא כדאי לכם לשאול בראיון העבודה
 
הכתבה נכתבה על ידי AllJobs עבור אתר themarker
שתף