אמא שכירה, חושבת להפוך לעצמאית?

שוק העבודה לא מקל על אימהות. עם זאת, כדאי לבדוק - האם הקמת עסק מהבית מתאימה לאופייך ואיך עושים שינוי חד כזה בחיים המקצועיים?

נשים רבות, במיוחד אימהות הנתקלות בקשיים שמערים עליהן שוק העבודה, חולמות על קריירה עצמאית. על פניו, הדבר נראה פשוט וטבעי, אך יש כמה שאלות שצריך לשאול לפני יציאה למהלך שכזה, כגון  - מה התחום שיתאים לך, האם את יכולה לוותר על הביטחון שבמשכורת קבועה ועוד.

האם העצמאות מתאימה לך?

אם החלטת לצאת לדרך עצמאית חשוב שתביני כי בתור עצמאית את אומנם הבוס של עצמך, אך זה גם עולם אחר שם בחוץ - את כבר לא שכירה ואין לך את המשכורת החודשית שנכנסת בול בזמן. היי מוכנה לכך נפשית ואולי כדאי אפילו לנסות לרדת קודם לחצי משרה ובמקביל לקחת פרויקטים מהצד. כך תוכלי לדעת איך את מתפקדת בתור עצמאית, אם את עומדת בלוחות זמנים צפופים, בדרישות התובעניות של הלקוחות ומצליחה למצוא גם זמן ליתר הדברים בחייך.

אם עמדת יפה בניסיון, את כבר מודעת לחוזקות שלך (זריזה, למשל) ולחולשות שלך (רשלנית בניהול כספים, למשל) וכעת את יכולה לעבוד עליהם, להשתפר ולהחליט האם את באמת מוכנה לשינוי התעסוקתי הגדול.

רוצה להיות עצמאית, אבל לא יודעת במה?

העצמאות מפתה אותך, אך אין לך מושג מה תעשי? עצרי כאן. לא יוצאים לעצמאות בכל מחיר. אל תשכחי שאת צריכה גם לממן, לפחות בהמשך ולהצדיק את קיום העסק, אלא אם כן יש לך גב כלכלי נפלא ואין לחץ.

 

יש דרכים רבות להפוך לעצמאית: למשל, להפוך תחביב לעסק. אם תמיד אפית עוגות טעימות וקצרת שבחים, אולי את מתאימה לנהל קייטרינג קטן במטבח, אם עסקת בהשקעות וקבלת הצעות אישיות מלקוחות לעבוד אתם, את יכולה להפוך ליועצת פרילאנס. חשבי מה את רוצה לעשות ונסי להפוך את זה למציאות.

חשוב לכלול בתוכניות גם את הסידורים הבירוקרטיים, כמו פתיחת תיק במע"מ, בחירת  שם לעסק, לוגו וחשיבה על אופן השיווק שלו.  תכנני את צעדייך וקחי בחשבון את התנאים הדרושים לו. למשל, אם רצית להקים עסק בבית שדורש קבלת קהל, יש לקחת בחשבון כי יש צורך בקבלת היתר מיוחד.

אז את עצמאית - איך תשיגי לעצמך לקוחות?

ראשית כל, מקום העבודה הקודם שלך יכול להיות גם אופציה להמשכיות. אם היו מרוצים ממך בתור שכירה, אל תהססי להציע להם את שירותייך בתור עצמאית - הם ייהנו מעבודתך ואת תיהני מעצמאות.

בתור עצמאית מתחילה, כדאי לדעת תמיד מה "חם" בשוק ואיך את יכולה לרענן את העסק. פתחי את הראש לכיוונים חדשים וחפשי תחומי עיסוק שיעזרו לך להציע שירותים מבוקשים ושירותים שיתאימו לך בתור אמא עצמאית.

השתמשי בכלים עדכניים העומדים לרשותך - בימינו השיווק עצמי הפך לפשוט יותר הודות לרשתות החברתיות - הקמת עמוד עסקי בפייסבוק הינה בגדר חובה שכן עמוד כזה עשוי  לחשוף אותך ללקוחות פוטנציאליים שיוכלו לעקוב אחר מה שתפרסמי שם.

החלטת לעבוד מהבית? שמרי על גבולות ועל סביבת עבודה נפרדת

לעבודה מהבית יש יתרונות, אך יש גם חסרונות. כדי להצליח לתפקד בעבודה וגם בבית, חשוב לבצע הפרדה גיאוגראפית ומנטאלית בין אזור העבודה ליתר חדרי הבית. אפשר לעשות זאת על ידי הפרדה פיסית של חדר סגור, מחיצה או קיר גבס, אך חשוב לעשות גם הפדה מחשבתית ולא לתת למשימות הביתיות לפלוש למרחב העבודה. הדבר נכון גם לצד השני - מהרגע שבו מסתיימת העבודה חשוב להתנתק ממנה ולהפסיק להציץ במיילים, לענות לטלפונים של לקוחות ובטוח שלא להמשיך ולעבוד מהמחשב.

כתבות נוספות:
שתף