הסבה מקצועית

כולנו מתאימים להרבה מאוד תפקידים ועבודות. איך מחפשים נכון ומרחיבים את האופציות התעסוקתיות?

כשרוית פוטרה מעבודתה בתור מנהלת משאבי אנוש בארגון גדול היא הרגישה כמו אחרי פרידה מבחור חלומותיה. "הרגשתי שזו היתה העבודה הכי מדהימה שהיתה לי ושאני בחיים לא אמצא עוד עבודה כזאת. הלכתי לראיונות עבודה רבים והתחלתי לעבוד בכמה חברות, אבל עזבתי אחרי תקופה קצרה. כולם קלטו שאני לא בעניינים, כל הזמן דיברתי כמה נפלא היה בארגון הקודם ולא הצלחתי להמשיך הלאה ולהתחבר לחברה חדשה. באיזשהו שלב מאסתי בתחום כולו ולא ידעתי מה לעשות עם עצמי – עבדתי שנים רבות בניהול משאבי אנוש ולא ידעתי לאן אפנה עכשיו שהתחום כבר לא מדבר אלי".

לחפש עבודה לפי כישורים ולא לפי תחומים

למזלה של רוית היא קיבלה טיפ מעולה מידידה. "היא הציעה לי לחפש עבודות אחרות שמתאימות למיומנויות שרכשתי כמנהלת משאבי אנוש". רוית ערכה רשימה וגילתה שיש לה תקשורת בינאישית מצוינת, רקע בהדרכה, רקע בניהול ועכשיו היא החלה לחפש באופן אחר לגמרי – במקום לחפש תפקידים כמנהלת משאבי אנוש, היא חיפשה תפקידים במסגרת התחום הרחב של ניהול משאבי אנוש וגילתה שהיא מתאימה להדריך מנהלי משאבי אנוש על בסיס הרקע שרכשה בצבא בתור מדריכה. "זו עבודה בתחום שאני מאוד אוהבת אבל אחרת לגמרי, יש לי יותר אינטראקציה עם אנשים, מדובר בעבודה דינאמית יותר, שהחזירה לי את התשוקה לעבודה". 

אם בעבר אנשים עבדו בעבודה אחת כל החיים, הרי שכיום אנחנו מחליפים עבודות בקצב מסחרר ולא רק מקומות עבודה, אלא גם תפקידים.

השינויים שחלים בשוק העבודה מכניסים גם שינויים מרעננים לחיים המקצועיים שלנו ולכן, חשוב מאוד לשמור על גמישות מחשבתית ולעדכן את הרזומה במגמות חדשות. השינויים האלה לא רק פותחים בפנינו אופציות תעסוקתיות מרתקות אלא גם מאפשרים לנו לגלות כל פעם מחדש שאנחנו מתאימים להמון עבודות שונות ותפקידים שונים.

3 טיפים לחיפוש עבודה רחב יותר

1. אם אתם מחפשים עבודה – גשו לחיפוש בראש פתוח! היו פתוחים לאופציות שונות והשתמשו בידע, המיומנויות, הניסיון שרכשתם או תחומי עניין לנווט אתכם בתהליך של חיפוש עבודה.

2. השתמשו ברשת כדי להרחיב את החיפוש
- מנועי חיפוש העבודה ברשת רחבים, ומאפשרים לכם לראות איזה עוד תפקידים מוצעים בשוק העבודה, לבדוק  את דרישות התפקידים השונים, ולבחון האם אתם מתאימים גם להם. ב-AllJobs לדוגמא, לא רק אוספים עבורכם את כל המשרות המתפרסמות בכל לוחות הדרושים הקיימים, אלא גם קיטלגו את כל עשרות אלפי המשרות למעל 900 סוגי תפקידים, כך שקל לראות ולבחון את רוחב היריעה שהשוק מציע ולבחון אפשרויות להסבה מקצועית.

3. אל תהיו מקובעים – אם הוכשרתם כמהנדסי אלקטרוניקה זה לא אומר שאתם חייבים לחפש עבודה בתפקיד הזה בדיוק, אתם יכולים להשתמש בידע העשיר והמגוון שלכם כדי להתקבל לעבודה בתחומים דומים כמו תכנון חשמל לבניינים, אבטחת איכות תוכנה, ניהול פרויקטים ועוד. השאלה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא האם אתם רוצים לעבוד במקצוע אחר לגמרי או בתפקיד אחר בתחום אותו למדתם או בו עסקתם עד כה? יש הרבה דברים שאתם יכולים לעשות והמון דברים שתאהבו לעסוק בהם – אתם רק צריכים להיות מוכנים להיפתח לדברים חדשים ולבחור מתוך ההיצע. 

אז איך מחפשים כדי להרחיב את האופציות שלכם?

מהן התכונות הבולטות שלכם? השתמשו בהן! יש תפקידים שמבוססים בעיקר על האישיות והאופי שלכם ואינם מצריכים ניסיון תעסוקתי קודם. אתם יכולים להקליד בחיפוש תכונות כמו גמישות מחשבתית, יצירתיות, קליטה מהירה, יחסי אנוש מעולים ועוד ולראות אילו עבודות עולות בהקשר של תכונות אלו – יתכן שתוכלו להציע את עצמכם על סמך התכונות הללו אם כמובן העבודה תמצא חן בעיניכם. תוצאות החיפוש יקנו לכם מושג אילו תפקידים מוצעים בהקשר של התכונות שמאפיינות אתכם.

יתרונות בולטים חשבו מהו הייחוד שלכם, מהן החוזקות שלכם – למשל, אנגלית ברמה של שפת אם יכולה לעזור לכם להשתלב בתפקידים נחשבים – חפשו תפקידים בהם השפה משחקת תפקיד חשוב ובדקו אם מדובר בתפקידים שמעניינים אתכם.

ניסיון צבאי יכול מאוד לעזור לכם באיתור תפקיד אחר, שאינו קשור למה שלמדתם. יתכן שבצבא רכשתם ידע וניסיון במחשוב, אבטחה, הדרכה וכעת תוכלו להשתמש בכישורים האלה לביצוע הסבה מקצועית או לחיפוש מקצוע מתאים לכם. זאת כמובן אם אהבתם את מה שעשיתם בצבא.

השכלה רלוונטית פרמטר נוסף שמעניק לכם יתרון הוא תחום הלימוד שלכם – בין אם מדובר בתואר, הכשרה מקצועית או קורס שלקחתם ועל בסיס השכלה זו אתם יכולים לחפש תפקידים שונים. אם למדתם תחום ללא הכשרה מקצועית כמו למשל, ספרות, תוכלו לבדוק אופציות תעסוקה בתור מורים לספרות, עבודה בהוצאות ספרים ועוד. 

מה חדש בתחום שלי? אם אתם מעוניינים להשתדרג בתחום ולחפש מגמות והזדמנות להתפתח מקצועית, חפשו אילו עבודות מוצעות בתחום העיסוק שלכם ומה נדרש מכם. יתכן שלפתע תגלו שאם אתם מעצבים גראפיים יש מעסיקים רבים שמחפשים ידע בתוכנה מסוימת שטרם למדתם וזה הזמן שלכם לקבל הכשרה מקצועית, כדי להתפתח בתחום.

אם אתם מגישים מועמדות למשרה על סמך תכונות, מאפיינים, כישורים, מיומנות וכדומה – אבל זה לא בדיוק המקצוע שלכם, חשוב שתדגישו את היתרונות הבולטים שלכם במסמך של קורות החיים. לפעמים המעסיקים מקובעים ומחפשים אנשים שעוסקים בדיוק באותו תחום (אלא אם כן מצויין בפירוש שלא דרוש ניסיון קודם או הכשרה) ולכן, חשוב שהם בכל זאת ישימו לב אליכם ויזהו את הפוטנציאל שיש לכם להצליח בתפקיד על אף שאתם חסרים את הניסיון הרלוונטי. כמו כן, תוכלו להתמודד על עבודה ברילוקיישן או בחברות גלובליות רק עם קורות חיים מקצועיים באנגלית ולכן, כדאי לכם לשדרג את קורות החיים ולהעביר את המסר שאתם מתאימים לתפקיד!

בנוסף, כדי לדעת מה קורה בשוק ולקבל עוד רעיונות לתפקידים שתהנו לבצע - מומלץ להיות מעודכנים ולקבל מידע שוטף על הצעות עבודה. אתם תמיד יכולים לשנות את כיוון החיפושים שלכם בהתאם לתפקידים המשתנים בשוק או לפי תחומי העניין שלכם.

רכישת מנוי לגישה למאגר כל המשרות המתפרסמות בישראל, תפתח לכם את השער לאינסוף ההזדמנויות המצויות בכל רגע נתון עבורכם בשוק העבודה. הזמינו עכשיו.

שתף