עולם העבודה - מאמרים » מדור First Job » חייל, דע את זכויותיך: מדריך ההטבות לחיילים משוחררים

חייל, דע את זכויותיך: מדריך ההטבות לחיילים משוחררים

עם יציאתכם לאזרחות צצות שאלות חדשות: מה גובה הפיקדון האישי שלכם? מה זה מענק שחרור וכיצד מממשים את מענק המועדפת? התשובות בפנים

המדינה עוזרת לחיילים משוחררים בדרככם הראשונה באזרחות. כחיילים משוחררים, המדינה מתגמלת אתכם כספית בדרכים שונות ובתנאים שונים. הבעיה היא שאם לא תבררו מה היא זכאותכם - אף אחד לא יגיד לכם, ואתם עלולים לפספס את ההטבות המגיעות לכם. לכן, התגייסנו כדי לעזור לכם להבין מה מגיע לכם, כמה מגיע לכם - ואיך תקבלו את הכסף הזה.

 

הנה כמה מונחים שכדאי לכם להכיר - ומידע חשוב נוסף לגביהם:

פיקדון אישי

מה זה?
מדינת ישראל מתגמלת ומעודדת חיילים משוחררים לקנות דירה, ללמוד, להתחתן, לרכוש מקצוע או לפתוח עסק. היא עושה זאת על ידי מתן סכום כסף לא מבוטל לחיילים משוחררים אשר מעוניינים להשתמש בכסף לאחת מהמטרות הנ"ל.

כיצד נקבע סכום הפיקדון?
גובה הפיקדון מחושב על פי מספר חודשי הזכאות שצברתם. להלן אופן החישוב:

חייל/ת לוחם/ת - 743 ₪ לחודש, כפול מספר חודשי שירות כלוחם.
חייל/ת תומך/ת לחימה - 619 ₪ לחודש, כפול מספר חודשי שירות כתומך לחימה.
חייל/ת אחר/ת – 495 ₪ לחודש, כפול מספר חודשי שירות כאחר.

עד מתי ניתן לנצל את סכום הפיקדון?
לרשותכם 7 שנים בלבד מתום השחרור למימוש הפיקדון. בתום תקופה זו מבוטלת הזכאות ונמחקת יתרת הפיקדון שלכם. לכן, חשוב לזכור לממש את זכאותכם כחוק לפני תום התקופה.

לאילו מטרות ניתן לממש את הפיקדון? 
בכספי הפיקדון ניתן להשתמש אך ורק עבור המטרות המצוינות לעיל. לבדיקת זכאות שימוש בכספי הפיקדון אל מול מוסד לימוד יש ליצור קשר עם היחידה להכוונת חיילים משוחררים.

כיצד מנצלים את כספי הפיקדון?
כספי הפיקדון יועברו לחשבון על שמכם (לא לחשבון העובר ושב) וניתן יהיה לממשם בכל אחד מסניפי הבנקים בארץ, החל מתום 14 יום ממועד השחרור. על מנת לברר את כמות הכסף שנמצאת בחשבון הפיקדון יש להתקשר ליחידה להכוונת חיילים משוחררים.

מענק שחרור

מה זה?
מענק שחרור הוא סכום כסף המגיע לכל החיילים המשוחררים ללא התניה באורך השירות הצבאי הכולל (גם אלו השירתו שנה זכאים למענק זה).

כיצד נקבע סכום המענק?
גובה המענק נמדד על פי אופי השירות בכל חודש בחודשו במהלך השירות הצבאי.
גובה מענק השחרור מחושב על פי מספר חודשי הזכאות שנצברו, כמפורט להלן:

חייל/ת לוחם/ת – 223 ₪ לחודש עבור מספר חודשי שירות כלוחם.
חייל/ת תומך/ת  לחימה – 186 ₪ לחודש עבור מספר חודשי שירות כתומך לחימה.
חייל/ת אחר – 122 ₪ לחודש עבור מספר חודשי שירות כאחר.

חשוב לדעת: תקופת הטירונות ותקופת הקורס ( אימון מתקדם נחשב כקורס) נחשבים כ"אחר" אלא אם כתוב אחרת בתלוש המשכורת של אותו חודש.

כיצד מנצלים את כספי המענק?
סכום המענק יועבר ישירות לזכות חשבון הבנק (החשבון אליו קיבלתם את המשכורת הצבאית) תוך 20 עד 60 ימים ממועד סיום השירות הסדיר. בהתחלה מועברים לחשבונכם 75% מכלל המענק ולאחר חודש מועברים 25% הנותרים.
 

מענק עבודה מועדפת

מה זה?
המדינה מעוניינת שאזרחיה יעבדו בעבודות המקדמות את המשק הישראלי, ולכן ביטוח לאומי מעניק מענק חד פעמי לחיילים משוחררים העובדים במספר עבודות נבחרות.

למי מגיע מענק העבודה המועדפת?
המענק ניתן לחיילי משוחררים בלבד, במידה ועבדו בעבודה המוכרת כ
עבודה מועדפת לתקופה של 150 יום בחצי שנה או יותר. יש לסיים את העבודה המועדפת עד שנתיים מיום השחרור משירות חובה.

כיצד נקבע סכום המענק?
המענק הינו בגובה של 8,804 ₪ וניתן רק לאחר הגשת כל הטפסים הרלוונטיים לביטוח לאומי, את הטפסים יש להגיש מיום סיום 150 ימי עבודה בעבודה מועדפת ועד שנה לאחר מכן.
 
אילו סוגים של עבודה מועדפת קיימים?
להלן סוגי העבודות המוכרות כעבודה מועדפת:
• עבודה בתחנות דלק
• עבודה באתרי בנייה
• עבודה בבתי מלון
• עבודה באתרי גידול חקלאיים ובבתי אריזה
• עבודה במפעלי תעשייה ובבתי מלאכה 

דגשים חשובים נוספים:
במידה ועבדתם חלק מה-150 ימים ולא כולם, יש לכם אפשרות לקבלת מענק מועדפת חלקי, אך רק במידה ואתם עומדים באחד מהתנאים הבאים:
מרחק -  במידה והעבודה המועדפת בה עבדתם נמצאת במרחק של יותר מ-60 ק"מ ממקום מגוריכם (לפי תעודת הזהות) ומעסיקכם לא סיפק לכם הסעות לעבודה ובחזרה ו/או לא מגורים על חשבונו.
מקצוע – במידה והינכם בעלי מקצוע המוכר על ידי משרד התמ"ת ועבדתם בעבודה מועדפת שלא במקצוע שלכם.

במידה והתקבלתם לעבודה אך אינכם בטוחים במידת זכאותה לקבלת מענק עבודה מועדפת - עליכם להתקשר לביטוח לאומי תוך ציון פעילות העסק ואופי התפקיד אותו תבצעו.

לסיכום: בתור חיילים משוחררים חדשים, המדינה עוזרת לכם להתאקלם מבחינה כלכלית. ההטבות הניתנות לכם ניתנות אך ורק לאוכלוסיית החיילים המשוחררים, ולכן יש לראות בהטבות אלו הזדמנות ולהפיק מהן את המיטב. לקראת השחרור, חשוב כי תוודאו כי כל הכסף המגיע לכם באמת הגיע אליכם והשתמשו בו בצורה הנכונה עבורכם.

 

 רוצים למצוא עבודה מועדפת? הכנסו למאגר משרות עבודה מועדפת של AllJobs

ללוח משרות המתאימות כעבודה ראשונה, לחצו כאן>>>

 

שתף