עולם העבודה - מאמרים » מדור זכויות עובדים » זכויות עובדים: מה עושים במקרה של קיצוץ בשכר?

זכויות עובדים: מה עושים במקרה של קיצוץ בשכר?

קיצוצים בשכר הם מגמה הולכת וגוברת בשוק העבודה. האם זה נחשב להרעת תנאים? כיצד זה משפיע על הפנסיה? והאם כדאי להתפטר? משפטנים משיבים

חודשים ספורים לאחר קבלת ההעלאה הנחשקת בשכרו, נאלץ דניאל, מהנדס אלקטרוניקה, לוותר עליה לטובת תוכנית ההישרדות של חברת ההייטק בה הוא עובד.
"מנהלי החברה כינסו את העובדים הבכירים,  וביקשו מאיתנו לקצץ 10% משכרנו כדי למנוע פיטורים בחברה" מספר דניאל. "חלק מהעובדים לא הסכימו לקיצוץ והחליטו לעזוב. אני בחרתי להישאר ולקבל את הגזרה מתוך הבנה שאם שכרי לא יקוצץ, תוספת השכר שקיבלתי תבוא על חשבון מקום העבודה של החברים שלי".


כשכל שקל חשוב: האם להישאר או להתפטר?

פיטורים, קיצוצים וצמצומים כבר הפכו לשגרה בעולם התעסוקה מאז פרוץ המיתון. עובדים רבים שהתקבלו  לאחרונה למקומות עבודה חדשים, הסכימו על שכר נמוך יותר ממה שיכלו לקבל באותו תפקיד אשתקד, ועובדים קיימים נאלצים לספוג קיצוצים בשכר.

קיצוץ על חשבון פיטורים

עו"ד רם. א. גמליאל
, מומחה במשפט מונע ודיני עבודה, אומר כי אחת הדרכים העומדות בפני מעסיקים להתמודדות עם המשבר הכלכלי בלי לפטר עובדים, היא צמצום או קיצוץ במשכורת העובד במספר אפיקים מקובלים. "קיצוץ בשכר, צמצום תנאים נלווים, שעות וימי עבודה מצמצמים באופן ניכר את עלויות העסק.  בחירה של הנהלות באפיק זה עדיפה על פיטורים ולרוב גם מאפשרת לבצע תוכנית ייעול והבראה".

עו"ד תדהר צור, הבעלים של תדהר צור ושות' המתמחה בתחום האזרחי-מסחרי, אומר כי לאחרונה אנו שומעים על יותר ויותר מקרים בהם מעבידים מקצצים בשכרם של עובדים ב-10 עד 15 אחוזים ולעתים אף למעלה מזה, כאשר מדובר בעובדי הנהלה".

לדברי עו"ד צור, מדובר לעתים בקיצוץ זמני ומעסיקים רבים עושים זאת מתוך תקווה, כי בעתיד יוכלו להעלות חזרה את השכר ואולי אף לתגמל את העובד על מסירותו לארגון ותמיכתו בו בזמנים קשים. "במצב הנוכחי בו נתון המשק העולמי והישראלי, אנו שומעים מדי יום על פיטורים נרחבים בכל ענפי המשק. על אף שהחוק מתיר לעובד ששכרו הופחת להתפטר ולקבל פיצויי פיטורין, ספק רב אם זהו הצעד הנכון לעובד. ייתכן שדווקא הפגנת תמיכה בארגון, יעביר מסר חיובי למעביד ואף יוביל לקידומו של העובד בתוך הארגון בסיום תקופת המשבר". 
 
קיצוץ בשכר - עילה להתפטרות?

עובדים רבים ששכרם קוצץ שוקלים להתפטר. עם זאת, נשאלת השאלה האם קיצוץ בשכר הוא עילה מספקת להתפטרות שתיחשב כפיטורים? והאם מגיעים לעובד כל התנאים הנלווים לפיטורים עם התפטרותו?
לדברי עו"ד א. גמליאל, ההלכה המשפטית קובעת כי הפחתת שכר הנעשית באופן חד-צדדי היא הפרה של חוזה העבודה ולכן מדובר בהרעת תנאים. "מנגד, יש לקחת בחשבון כי בתי הדין אינם עיוורים למצב הקיים, ואין ספק שצמצום שכר רוחבי עדיף - הן לכלכלה והן לחברה עצמה - על פיטורי חלק מהעובדים. יש להניח כי לאור המשבר הכלכלי, בתי הדין לעבודה יתייחסו לצעדים מסוג זה בבחינה תכליתית ולא רק עובדתית, ויתנו למעסיקים חבל ארוך מהרגיל. אולם לא ניתן לקבוע סכום או אחוז שמעליו או מתחתיו ייחשב קיצוץ כמצדיק התפטרות בדין פיטורים, על אף שבתי הדין הארצי לעבודה רמזו בעבר כי קיצוץ של 10% הינו עילה מוצדקת ומוצקה".

מתפטרים? אל תשכחו להודיע מראש

עובד המעוניין להתפטר לאחר קבלת הודעה מהמעביד על קיצוץ בשכרו, חשוב שידע כי הפסיקה מגבילה את פרק הזמן שבו הוא יכול לממש את זכותו להתפטרות. הפסיקה קובעת כי על העובד להודיע על התפטרותו  שבועות ספורים עד כשלושה לכל היותר מרגע הרעת התנאים.

עו"ד גמליאל מדגיש, כי "חלה חובה על העובד להוכיח כי ההתפטרות נובעת כתוצאה ישירה מהרעת תנאי העסקתו. כמו כן, חובה עליו להתריע בפני המעסיק בדבר הרעת התנאים ולתת שהות למעסיק לחזור בו מהרעת התנאים ובכך למנוע את ההתפטרות. במידה והעובד הסכים לצמצום בשכרו, או לכל הרעת תנאים אחרת, הרי שמדובר בהסכמה חוזית לכל דבר והעובד לא יוכל לחזור בו מההסכמה בשלב מאוחר יותר אלא במקרים קיצוניים".

הפחתת שכר זמנית - איך תדאגו לזכויות הכספיות שלכם?

אם החלטתם להישאר במקום העבודה ולקבל את הקיצוץ הזמני בשכר, רו"ח אלישע סער, בעל משרד אלישע סער ושות' חבר הנהלת קבוצת רואי החשבון אליוט גרופ, מציע לכם לסכם עם המעסיק כי ההפרשה לביטוחים ולקרן הפנסיה תתבצע לפי המשכורת המקורית, על מנת שלא יפגעו הזכויות הפנסיוניות שלכם בעתיד.

"הדבר אפשרי, לדוגמא, על ידי ייחוס ההפחתה לרכיבי שכר עליהם לא מופרשים כספים לביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה. לפי החוק המעביד רשאי להפריש כספים על בסיס השכר הנמוך. כמו כן, מומלץ לעובד כי הפחתת השכר תופיע כרכיב נפרד בתלוש השכר".

חשוב לדעת, כי במקרה ותפוטרו בעתיד, יחושבו פיצויי הפרישה המגיעים באופן יחסי. "הפיצויים המגיעים עד למועד ההפחתה יחושבו לפי השכר המקורי, הפיצויים המתייחסים לתקופה שלאחר ההפחתה בשכר יחושבו לפי השכר החדש הנמוך יותר. לעומת זאת, אם מדובר בהפחתת שכר זמנית, העובד יהיה זכאי לפיצויים לפי שכרו הרגיל לפני ההפחתה. במקרה של הפחתת שכר זמנית מומלץ לברר כי אין פגיעה בכיסויים ביטוחיים חשובים כגון ביטוח לאובדן כושר עבודה".

אם נודע לכם שיש כוונה לקצץ בשכר, מומלץ לפנות למנהל הישיר שלכם ולבדוק אתו אם אכן השמועות נכונות, והאם הקיצוץ בשכר חל גם עליכם. במקרים מסויימים, רק
בכירים יתבקשו להפחית שכר ולא כל עובדי החברה. במידה והשמועה אכן נכונה, נסו לבדוק באיזו הפחתה מדובר, והאם היא לתקופת זמן מוגבלת או עד שהמצב בחברה או במשק ישתפרו. 

איך מחליטים אם להישאר או לעזוב?

עם הנתונים האלה כדאי לחשוב היטב האם משתלם לכם להישאר בחברה או לעזוב. כתבו את היתרונות והחסרונות, בהם אופי התפקיד, מידת הסיפוק שלכם מהעבודה ואפשרויות קידום. נסו לראות את הדברים כפי שהם כעת בתקופת המיתון, בדקו מהן האופציות שלכם בחוץ מבחינת ביקוש לעובדים בתחומכם, ואל תשכחו לבדוק כמה מרוויחים בתפקיד ובתחום העיסוק שלכם בטבלת השכר.

 
כאשר אתם מחפשים עבודה בדקו את טבלת השכר. כך תדעו כמה מרוויחים עכשיו במשק בתפקיד שלכם וכמה עליכם לדרוש מהמעסיק הפוטנציאלי! היכנסו עכשיו ל
טבלת שכר ובדקו כמה אתם שווים.

בהצלחה!

שתף