התחבר
כבר נרשמת לאתר? התחבר כאן
 
מעסיק חדש? כאן נרשמים
ההודעות שלך
הגדרות
ממשק ניהול גיוסים
יצירת משרה חדשה
התנתק
מוצרי מדיה: פתרונות גיוס אישיים
מיון - שרותי מיון
השמה - שרותי השמה
חדשות קריירה
כתבות למגייסים
דף הבית - גיוס עובדים » מדור עולם הגיוס » מבט מבפנים: כך מתנהל הגיוס של יאהו!

מבט מבפנים: כך מתנהל הגיוס של יאהו!

יאהו! מוכרת לרובנו בעיקר בגלל המנכ"לית מאריסה מאייר. אבל איך נראה הגיוס של ענקית החיפוש, וכיצד מתקבלים אליה? כתבה עשירית בסדרה

מאת: בתיה וייסמן
 
 
אם חושבים על מנוע חיפוש באינטרנט, המילה הראשונה שעולה לראש היא כנראה "גוגל". אבל אין זה אומר שלא נושפים בעורפה. "יאהו!", חברת התוכנה האמריקאית שנוסדה ב-1995 בארה"ב, מחזיקה כיום באחד ממנועי החיפוש האינטרנטיים המוכרים בעולם לצד שירותים נוספים הזמינים ביותר מ-20 שפות (תוכנות מייל, מסרים, מפות, פיננסים, מזג אויר וכו'). האתר מדורג (עפ"י דירוג אלקסה של אמאזון) כמספר 4 בפופולריות של אתרי אינטרנט בעולם בכלל ובארה"ב בפרט, עם למעלה מ-700 מיליון כניסות ביום.
 
 
יאהו! yahoo!
 
 
מטה החברה ממוקם בקליפורניה, ארה"ב ובו לבד מועסקים למעלה מ-5,000 עובדים, אך יש לה משרדים ברחבי העולם - כולל שניים בישראל. מעבדת יאהו! בחיפה העוסקת במחקר ופיתוח בתחום חיפושים ברשת הוקמה ב-2008 וב-2010 הצטרף אליה מרכז המחקר והפיתוח של יאהו! הממוקם ברמת גן, ומתמקד בדור הבא של טכנולוגיות פרסום למחשבים, טאבלטים ופלאפונים.

ב
-16 ביוני 2012 מונתה מאריסה מאייר למנכ"לית יאהו!. מאז היא עשתה שינויים במדיניות הגיוס ובתחום משאבי האנוש של החברה, שרבים מהם היו שנויים במחלוקת. מאייר הנהיגה, למשל, מערכת ממוחשבת להערכת עובדים, מה שגרם לפיטורי רבים מהם (בסביבות 600). שינוי נוסף שהנהיגה וזכה לכותרות היה האיסור על עובדיה לעבוד מהבית, מהלך אשר זכה לביקורת פנימית וציבורית רבה, בעיקר על ידי אמהות.

אך אי אפשר להתעלם גם מההטבות הרבות להם זוכים העובדים: המשכורת הממוצעת ביאהו!* נעה מ-
$32,000  לשנה ל-Account Manager  עד ל $225,000-לשנה למנהל בכיר. בנוסף, זוכים העובדים לזמן חופשת לידה ארוך מהממוצע לגברים ונשים גם יחד, גישה חופשית לאוכל משובח בחינם וסמארטפון חינם לחלוטין.
 
מדיניות הגיוס ביאהו!: הממלכה של מאייר
 
מחצית מהמועסקים החדשים מגיעים כתוצאה מהגשת מועמדות מקוונות או בהמלצתם של עובדים אחרים בחברה. יתר המועמדים מגויסים באופן אקטיבי על ידי החברה באמצעים שונים, גם דרך הרשת החברתית לינקדאין.

מדיניות הגיוס בהנהגת מאייר ביאהו! היא קפדנית במיוחד - ברמה שבה לא נותר אלא לתהות אם לא מוגזמת. ב-2013 ספגה החברה ביקורת על מדיניות העסקת עובדים שהונהגה בידי מאייר, אשר יצרה הליך ארוך ומסורבל. לפי אותו הליך, לפחות ארבעה עובדי החברה צריכים לראיין מועמדים פוטנציאלים. אתר Business Insider מדווח כי על כל מראיין לכתוב טופס ריאיון מסודר, ובסוף תהליך הראיונות הטפסים מאוחדים לכדי טופס אחד, אחרי שהקבוצה מגיע להחלטה נשלחת המלצה למאייר, אשר מבצעת את ההחלטה הסופית. כך הפכה מאייר הלכה למעשה ל"מגייסת הראשית" של יאהו! (קונספט שבו השתמשה בעבר Google). אגב, מאייר יכולה לאשר בקשה עד שמונה שבועות (!) לאחר הגשתה. שמועות מספרות גם כי מאייר לא מקבלת מועמדים אשר לא למדו באוניברסיטאות נחשבות במיוחד (מאייר מכחישה בתוקף).
 
 

מועמדים שגויסו לאחרונה מתארים תהליך הנמשך מספר שבועות (עד מספר חודשים) הכולל שלבים שונים הנגזרים גם מאופי התפקיד. מועמדים המגויסים בקמפוסים (כרבע מהמגויסים) נדרשים לעבור שלב מקדים של מבחנים כלליים ובתפקידים מסוימים (כגון תכנות) עשויים להידרש לעבור מבחן מקצועי הנמשך כ-45 דקות.
לאחר קבלת קורות החיים בחברה נשלח מייל לתיאום ריאיון טלפוני ובו נשאלים המועמדים על הרקע המקצועי שלהם ותחומי העניין שלהם. לאחריו מתקיימים מספר ראיונות פרונטליים במשרדי החברה עם גורמים שונים מהתחומים המקצועיים וממשאבי האנוש. כל ריאיון נמשך כ-45 דקות ובמהלכו נידונים גם תנאי ההעסקה.
 
שאלות נפוצות בראיונות עבודה ב-יאהו!"

תהליך ההעסקה הרב שלבי נועד לבחון בצורה מיטבית את הידע, כישוריי הלמידה של המועמד ומידת התאמתו לסביבה הדינמית והחדשנית של החברה, המתמקדת בהפיכת הפעולות היומיומיות למעוררות השראה ומהנות תוך שהיא מחברת אנשים ברחבי העולם למה שהכי מעניין אותם. לכן, ניתן לצפות בראיונות לשאלות מתחומים שונים, המתייחסות לרקע האקדמי, הרקע המקצועי ושאלות אישיות בהתאם כמובן לאופי התפקיד.   
 
אספנו עבורכם מספר שאלות שמועמדים נשאלו במהלך ראיונות בשלבים שונים בחברה - רק למקרה שתזומנו מתישהו לראיון בה. ודאי תשמחו לשמוע שמרבית המרואיינים מתארים ראיונות נעימים, עם עובדים הגאים לעבוד ביאהו!:

  • מהם הנושאים שאהבת במיוחד בלימודים?
  • מדוע הציונים שלך כל כך נמוכים?
  • כיצד אתה מתמודד עם אתגרים שונים כמנהל?
  • כיצד היית מפטר עובד?
  • כיצד אתה מתעדף משימות שונות?
  • במה אתה יכול לתרום לצוות?
  • בין עיצוב אתרים לעיצוב אפליקציות במה היית בוחר ומדוע?
  • מהם תחביבייך?
 
 
 

-----
* הנתונים נאספו מאתר Indeed, ומבוססים על 40 משכורות אמיתיות, אשר נאספו ישירות מעובדים.


שתף