עולם העבודה - מאמרים » מדור ראיון עבודה » הצלחתם ביום המיון? לא בטוח שכדאי לכם לדעת

הצלחתם ביום המיון? לא בטוח שכדאי לכם לדעת

מועמדים רבים מתבקשים להגיע למכוני מיון לצורך סינון ראשוני. לאחר שלל מבחנים וסימולציות, אין להם גישה לחוות הדעת עליהם, אלא רק לתשובה הסופית. אך האם בכלל כדאי לדעת?

מאת: יעל פרימק, מומחית הצלחה בראיונות עבודה

בסך הכל רציתם להתקבל לעבודה, וכך מצאתם את עצמכם "מבלים" יום שלם במכון מיון: חוויה שכוללת השתתפות במגוון רחב של מבחנים, משימות, סימולציות וראיונות אישיים. בסופו של יום, נשלחתם הביתה עם תשובה לקונית של "כן" או "לא", מבלי לדעת איפה טעיתם או מה יכולתם לשפר.

מה זה בכלל יום מיון?
יום מיון הוא יום הכולל שלל מבדקים, שמטרתם לעזור למעסיק לתהות על קנקנו של המועמד. לרוב, ימי המיון נערכים על ידי מכונים חיצוניים, שמקבלים מהמעסיקים את הגדרת התפקיד ובעיקר את הדרישות שיש להם מהמועמד. מן הסתם, הדרישות של המעסיקים אינן זהות, מכיוון שלארגונים שונים יש דרישות שונות שנגזרות מהגדרת התפקיד, מאופי הארגון ואפילו מהמנהל הישיר.
 
הרציונל שעומד מאחורי גיוס באמצעות יום מיון, הוא שהמועמד נבחן על פי פרמטרים שונים - דבר שמגדיל את הסיכוי לקבל תוצאות המנבאות את יכולתו להצליח בתפקיד. נכון שהכל תיאורטי, אך חשוב להבין שזו המטרה ואין כאן רצון לנתח את המועמד במנותק ממנה.


"מעניין איך הלך לי בחלק של הסימולציות..."

האם כדאי לכם לראות את תוצאות המבדקים?

ראשית, כמובן שכן. עם זאת, שאלו את עצמכם אם אתם מסוגלים להתמודד עם מה שתגלו שם. הרי חוות הדעת שניתנת עליכם כמועמדים היא למעשה ראי לאופן שבו אתם נראים כלפי חוץ. זו אמנם הזדמנות מצוינת לגלות איזה רושם אתם מותירים על הסובבים אתכם, בעיקר בתחום התעסוקתי, אך מדובר ברושם שהותרתם על מאבחן מסוים - וייתכן שעל מאבחן אחר תותירו רושם שונה לחלוטין. אם התוצאות עקביות ואינכם מרוצים מהן, בהחלט יש מקום לעבודה עצמית ולשימוש במידע כביקורת בונה.
 
לבעלי הערכה עצמית נמוכה לא מומלץ להביט בתוצאות המבחנים, מכיוון שהתבוננות כזו עלולה לערער אותם עוד יותר. חשוב לזכור שהפן התעסוקתי ומי שאנחנו בעבודה הם רק נדבך אחד באישיות שלנו. החיים מורכבים יותר וכוללים מעגלים נוספים של תחביבים, חברים, משפחה וזוגיות.
 
אז איך נצליח ביום המיון?

1. הגיעו במיטבכם, בעיקר מבחינה מנטלית - נינוחים וממוקדים. יש שצריכים לשתות קפה, יש שזקוקים לשנת לילה טובה ויש העושים מדיטציה. בחרו את מה שעובד בשבילכם.

2. התלבשו בהתאם. לבוש מכובד ישפיע על הרושם שתיצרו וגם על הביטחון העצמי שלכם.

3. בחרו בנקודת מבט חיובית. אל תשפטו את המאבחנים ואת מהלך היום, גם אם הדברים מצביעים על חוסר ארגון, ושמתפרשים אצלכם כזלזול או כחוסר כבוד. התעלמו מכל מה שעשוי לגרום לכם להיות עצבניים ונרגזים.

4. התכוננו ליום המיון. קראו על החברה, עברו על דרישות התפקיד וחשבו מה אתם מביאים אליו מבחינת תכונות האופי שלכם, כלומר מהן התכונות שיש לכם שבזכותן תצליחו בתפקיד.

5. אל תגיעו מחופשים. טעות נפוצה של מועמדים רבים, היא לנסות להציג את מי שהם לא וכך הרושם שנוצר אינו אמין בעיני הבוחנים.

בהצלחה!

הכתבה פורסמה גם ב-Ynet קריירה. לכתבה המקורית

 

שתף