עולם העבודה - מאמרים » מדור חיפוש עבודה » האם כדאי לצאת לעבוד אחרי גיל הפרישה?

האם כדאי לצאת לעבוד אחרי גיל הפרישה?

להחלטה אם לעבוד אחרי גיל הפרישה יש השלכות רבות, הן על החיסכון הפנסיוני והן על הזמן הפנוי שחיכינו לו כל השנים. מהם ההיבטים שיש להתחשב בהם?

מאת: אמיר גבאי, רו"ח

ההחלטה לעבוד גם לאחר גיל הפרישה נובעת לא רק מסיבות כלכליות, אלא גם כדי להמשיך בעשייה היומיומית. חיפוש עבודה חדשה לאחר גיל הפרישה הוא שונה בהחלט ממה שהכרתם בעת כניסתכם למעגל העבודה לראשונה. אם עבדתם באותו ארגון במשך עשרות שנים, יתכן כי מעולם לא נדרשתם לכתוב קורות חיים ובטח שלא עברתם ראיונות עבודה. אז מהן השאלות שכדאי שתשאלו את עצמכם, וכיצד יושפע מכך החיסכון הפנסיוני שצברתם עד כה? קצת סדר.

לפני שתקבלו החלטה, שאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

1. באיזה היקף תוכלו לעבוד?

הפרישה היא הזמן שלכם להירגע וליהנות מזמן פנוי למשפחה ולחברים, ולכן יתכן ותבחרו במשרה חלקית אשר תשאיר לכם זמן לפעילויות פנאי. החלטה זו תשפיע גם על התפקיד אותו תמלאו ועל מידת האחריות הכרוכה בו.

2. עד כמה הגיל שלכם משפיע על הבחירה בכם?

היינו רוצים לחשוב שגיל אינו פרמטר מהותי אצל מעסיקים בבחירת עובדים, אך הדעה הרווחת בקרב חלק גדול מהמעסיקים אומרת כי הכשרת עובד מבוגר ושילובו בעבודה השוטפת אורכת זמן רב יותר מאשר עובדים צעירים יותר. מסיבה זו, יתכן כי כדאי לכם לשמר את הכישורים הקיימים ואת תחומי העיסוק שלכם, כי כך תוכלו להשתלב בקלות בארגון הבא.

3. יש לכם קורות חיים?

גם אם כל השנים עסקתם בתפקידים בכירים ומאחוריכם קריירה מרשימה, עליכם לדאוג למסמך קורות חיים עדכני שיהיה למעשה כרטיס הביקור שלכם.

זכרו כי במהלך כל תהליך החיפוש, וכמובן במהלך העבודה אותה בחרתם - הדבר החשוב ביותר הוא שתהיו מאושרים בחלקכם. אל תניחו לעבודתכם החדשה להפוך לבלתי נעימה עבורכם, היותושלב הפרישה אמור להכיל את השנים הטובות ביותר של חייכם .

עבודה לאחר גיל הפרישה - המשמעויות הכלכליות והפנסיוניות:


חיסכון פנסיוני: המשך הפקדה לקרן פנסיה ותיקה לפי שכר מופחתעלול לפגוע בשכר הממוצע הקובע לפנסיה, ובכך להקטין את זכויות הפנסיה להן אתם זכאים החל מגיל הפרישה לפי החוק -למשך כל החיים. נדגיש כי בשל הרפורמות והשינויים המהותיים שחלו בשנים האחרונות בתחומי הפנסיה והמס בישראל, מומלץ להיוועץ באיש מקצוע לפני הפקדת כספים נוספים לחסכון פנסיוני בתקופת הפנסיה.

ביטוח לאומי:מהרגע שתגיעו לגיל 70, תקבלו מהמוסד לביטוח לאומי קצבת זקנה ללא קשר להכנסותיכם. אולם בין הגילאים 67-70 אתם עלולים להיות בסוג של מלכוד, שכן המוסד לביטוח לאומי עורך מבחן הכנסות כתנאי לקבלת קצבת זקנה. הזכאות לקבלת קצבת זקנה מהמוסד לביטוח לאומי תלויה בגובה ההכנסות.

מס הכנסה: יש גם צד שלילי לעבודה לאחר הפרישה; הכנסה מעבודה לאחר הפרישה,המתקבלת בנוסף להכנסה מפנסיה חודשית או מפריסת מענקי הפרישה וכספי הפיצויים - עלולה להציב אתכם במדרגת מס גבוהה יותר מזו ששיערתם/ משמעות הדבר היא תשלום מס בשיעור גבוה יותר על כלל ההכנסות. על מנת להפחית את נטל מס על כלל ההכנסות בתקופת הפנסיה, מומלץ להיוועץ עם איש מקצוע מומחה למיסוי, במועד הפרישה ואף לפני כן.

מאמר זה לא יכול להכיל את כל הנושאים הקשורים לעבודה, מיסוי ופרישה והוא מובא כאן להמחשה בלבד. נקיטה בפעולות אלו אינן מהוות תחליף לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי מאיש מקצוע. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתכם להתייעץ לפני כל פעולה. 

הכותב הוא מומחה למיסוי ופרישה, מנהל אתר האינטרנט עזיבת עבודה ותכנון מס, מנכ"ל B4 יועצי פרישה בע"מ.

שתף