עולם העבודה - מאמרים » מדור ראיון עבודה » הכנה לראיון עבודה: מה "הסיפור" שלך?

הכנה לראיון עבודה: מה "הסיפור" שלך?

ביקשו מכם דוגמה אחת, אבל נזכרתם בה רק כשכבר הייתם בדרך הביתה? לקראת הראיון הבא, הכינו מראש תשובות ולא תתבלבלו ברגע האמת. כתבה רביעית בסדרה

מאת: יאנה גימפלביץ'

כולנו אוהבים סיפורים, כאלה שיש להם התחלה, אמצע, סוף, ומסר ברור ככל האפשר. כל מעסיק ירצה לדעת ארבעה דברים עיקריים (שיגובשו לשאלות שונות) כדי להבין מי אתם באמת ומה הסיפור שלכם. הדרך הכי טובה ללמוד עליכם היא באמצעות דוגמאות, כלומר סיפורי מקרה. דוגמאות יכולות לעזור לכם מאוד להעביר את הנקודה שלכם, אך כשמתקילים אתכם ומבקשים דוגמה משום מקום, זה עלול להיות קשה.
 
מסיבה זו כדאי להכין מראש - דוגמה להישג משמעותי שלכם במקום העבודה - פרויקט שניהלתם - צעד שיזמתם - פרס שזכיתם בו וכדומה. דוגמה אחת לביצוע מעולה של מה שנדרש, ודוגמה אחת ליוזמה שלכם/ביצוע יוצא דופן/חשיבה מחוץ לקופסה וכו'. כמו כן תבואו מצוידים עם דוגמה לקושי שהצלחתם להתגבר עליו, איך פתרתם את הבעיה ומה למדתם לעתיד? דוגמאות הן גם כלי טוב בשאלה על החסרונות שלכם. תמיד כדאי שיהיה לכם בשלוף חיסרון - שאתם מודעים אליו - ולמדתם להתמודד איתו.
 
ראיון עבודה
                                            תנו דוגמאות שמשרתות אתכם

 

"תן/י לי דוגמה!"

 
הדוגמאות הן לא רק כלי שלכם להעברת מסרים; מגייסים משתמשים ב"שאלות התנהגותיות" כדי לנסות לנבא על סמך העבר איך תתנהגו בעתיד. השאלות יהיו בדר"כ ספציפיות ככל האפשר וקשורות לאופי העבודה, המבנה הארגוני וכו'.
 
רוצים לראות איך תתנהגו בסיטואציה שרלוונטית לתפקיד שאתם מתראיינים אליו. וגם כאן - היכרות עם אופי העבודה בחברה עשויה לעזור לכם לקבל מושג מה ההתנהגות המצופה והרצויה.
 
דרך טובה לתת דוגמאות, היא לספר את הסיפור שלכם היא באמצעות מודל STAR, שנחשב כמנבא יותר להתנהגות האמיתית שלכם. 
 
S Situation מהי הסיטואציה?
T Task מהן המשימות שהיה צריך למלא?
A Action באיזו פעולה נקטתם כדי להצליח במשימה?
R Result מהי התוצאה? אתם לא חייבים להצליח בכל דבר, זה אפילו לא יהיה אמין במיוחד. אם נכשלתם - התוצאה תכלול גם את הלקח - מה למדתם ושיפרתם 
 
 

אז הנה כמה דוגמאות ללמוד מהן:

 
 

"מה הכי קשה לך בעבודה?" /  "ספר לי על כישלון שלך"

 
בשאלות האלו המראיין שלך רוצה לבדוק כיצד תתמודדו עם אתגר בתפקיד. התשובה צריכה להתמקד בהתמודדות ובפתרון. הרעיון הוא להדגים כיצד לבעיה שנתקלתם בה היה סוף טוב, איך הגעתם לפשרה מקובלת על כל הצדדים או הצעתם פתרון שהציל את המצב. אל תיכנסו לפרטי פרטים של הפתרון - המערכת, הפרויקט, העניין עצמו - אלא הרחיבו על אופן הפעולה שלכם. האם נעזרתם בקולגות? האם פניתם למומחים? אל תפחדו לספר על טעויות, מי שפועל ועושה, גם טועה. אפשר ללמוד הרבה דברים טובים ממי שטעה והפיק לקחים טובים לעתיד.
 
 
"ספר/י לי על פרויקט מוצלח שלך?"
 
זה בדיוק המקום להתפאר בהישגים שלכם. בחרו את המרכזי ביותר ודברו עליו. אין צורך להיכנס לפרטים מדוקדקים אבל הדוגמה גם לא יכולה להיות כללית מדי  – הובלתי צוות של איקס אנשים, חסכתי לחברה ואי שקלים, הפקתי אירוע כך וכך, פרסמתי מאמר בנושא כך וכך, יזמתי מהלך כזה וכזה. התמקדו בפעולות ובתוצאות. אם ניתן להציג תיק עבודות - הביאו אותו לראיון. מקסימום - יצא לכם להשתמש בו.   
 

 

"תאר/י סיטואציה שבה פעלת בתנאי לחץ" / "איך פתרת בעיה מול לקוח או מול עובד שלך?"

 
כאמור, שאלות התנהגותיות ספציפיות מאוד מנסות לבדוק אם האופי וההתנהגות שלכם במצב זה או אחר תואמים לרוח הארגון, אופי הצוות וכו'. בהנחה שיש לכם את הניסיון המבוקש - ספרו על מקרה רלוונטי. באופן כללי חשבו מה הכי דומה בתפקיד האחרון שלכם ברמת העבודה היומיומית, לבין אופי העבודה בתפקיד המבוקש. למשל: בתפקידי מכירות, תוכלו לתת כדוגמה שירות יוצא דופן ללקוח או עמידה ביעד מרשים רלוונטית. 
 

 

"ספר/י לי על החסרונות שלך"

 
כפי שראינו, זו שאלה נפוצה שתישאלו כמעט בכל ראיון, אז חבל שתופתעו. חישבו על חיסרון אמיתי שיש לכם, והדגימו איך למדתם לחיות איתו. השאלה בודקת אם יש לכם מודעות עצמית, אם אתם נכונים ויודעים להשתפר כשצריך ואם תהיו פתוחים לביקורת. חשוב לתת דוגמה כנה ולא קלישאתית, אל תגידו, "אני פרפקציוניסט", או "אני וורקוהוליק". מצד שני - אל תירו לעצמכם ברגל - ואל תציינו חיסרון שהוא קריטי למשרה.

יש לכם דוגמאות לדוגמאות שביקשו מכם בראיונות עבודה? ספרו לנו.
 
הכתבה נכתבה על ידי AllJobs ופורסמה לראשונה ב-Ynet.
 
שתף