עולם העבודה - מאמרים » מדור ראיון עבודה » הכנה לראיון עבודה: האם אתם מתאימים לתפקיד?

הכנה לראיון עבודה: האם אתם מתאימים לתפקיד?

לאחר שבשלב הראשון הצגתם את עצמכם, לרוב יספרו לכם בהרחבה על התפקיד ויערכו מולכם תיאום ציפיות: האם אתם מבינים מה הוא כולל ורוצים ויכולים למלא אותו? חושבים שכן? תוכיחו! כתבה שלישית בסדרה

מאת: יאנה גימפלביץ'

הגעתם לשלב בראיון שבו מספרים לכם על התפקיד ומציגים את החברה בהרחבה? מתפארים בפרויקטים אחרונים ובאופן כללי משווקים לכם את המקום? זה סימן מעולה שהצלחתם ליצור עניין ולענות בצורה טובה על שאלות ההיכרות. עם זאת, גם אם עשיתם רושם מצוין ויש לכם ניסיון רלוונטי על הנייר, כלומר בקורות החיים, ידוע שתפקיד דומה יכול להיות שונה מאוד כשמדובר בחברות ובתעשיות שונות. זו הסיבה שהמראיין ירצה לוודא שאתם מבינים מהם תחומי האחריות בתפקיד שאליו אתם מתראיינים, להעריך את היכולת והרצון שלכם למלא אותו ולנסות לנבא את מידת הצלחתכם.הנה מספר שאלות שנועדו לבחון את מידת ההתאמה לתפקיד, ברמה מעמיקה יותר מקורות החיים:

                                                 "אז מה את מחפשת בתפקיד הבא שלך?"

1. איזו משרה את/ה מחפש/ת?  / מה מעניין אותך במשרה המוצעת?  / מה אתה מחפש בתפקיד החדש שלך?

כל אלו שאלות שונות שבודקות את הציפיות שלכם מהמשרה - אל מול העבודה הנדרשת בפועל. לפני הראיון הציצו שוב בתיאור המשרה. ברוב המקרים אפשר לקבל הבנה לא רעה על תחומי האחריות המצופים מהתיאור שהמעסיק בעצמו מסר. אם אתם לא מכירים את התפקיד לעומק - עברו על תיאורי משרות דומות, כדי לקבל מושג טוב יותר מהן הדרישות. אם יש אנשים שעושים תפקיד דומה ואתם יכולים להתייעץ איתם - עשו זאת. אם יש מישהו שאתם מכירים שעבד או עובד בחברה ויוכל לתת לכם מושג אמיתי על "מה עושים פה", אל תתביישו לשאול אותו.

בסופו של דבר, אם ישאלו אתכם איזה תפקיד אתם מחפשים, אז מאפייני המשרה שפורסמו הם *בדיוק* התפקיד שאתם מחפשים, אחרת - מה אתם עושים כאן? תחומי האחריות המוזכרים הם הדברים שאתם רוצים לעסוק בהם, אחרת למה העברתם קורות מלכתחילה? עם זאת גם אין צורך להגזים, הרעיון הוא למצוא עבודה שנהנים ממנה ולהצליח בתפקיד, ולא רק לעבור ראיון בהצלחה ולמצוא את עצמכם במשרה שלא באמת מתאימה לכם.

 
                                            "מה את יודעת על מה שאנחנו עושים כאן?"

2. איך שמעת על המשרה?  / מה אתה יודע על מה שאנחנו עושים פה?

המראיין מבקש לבדוק את רמת הרצינות והעניין שלכם בפעילות של החברה. בהנחה שמדובר בארגון גדול שיש לו אתר אינטרנט ונכסים דיגיטליים נוספים (ערוץ יוטיוב, עמוד פייסבוק) אפשר בהחלט להגיע מוכנים. קראו גם במקורות חיצוניים, מה כתבו על הארגון? ראו מה מדבר אליכם - החל מהמוצר של החברה, הדרך שבה התפתחה, קהל הלקוחות שמעניין אתכם לעבוד איתם, כל דבר.  ככל שיהיו לכם יותר עניין ומוטיבציה אמיתיים לתפקיד, כך יגדל הסיכוי שתתקבלו.

מנגד, להגיע היום לראיון עבודה בלי לדעת שום דבר על אופי הפעילות של החברה - נתפס כיום כדבר לא מקצועי, אפילו מזלזל, ומשדר שאין לכם עניין אמיתי בתפקיד. באופן כללי, זה החלק שבו המגייס/ת יאמת את מה שידוע לכם בנוגע לאופי העבודה או הארגון - ויציג אותם. אם הופניתם על ידי עובד בעבר או בהווה, זה זמן טוב להזכיר אותם. בדיוק כמו שאתם רוצים שיבחרו אתכם, מעסיקים רוצים לדעת שבחרו אותם ואתם לא פה רק במקרה.
 
 

3. איזו סביבת עבודה אתה מעדיף?  / איך אתה עובד בצוות?  / איך אתה מתפקד תחת לחץ?


השאלה נועדה לבחון את התאמתכם לאופי העבודה בארגון. כדאי להיות כנים ומראש להגיע להתראיין במקומות שאתם תוכלו להסתדר עם אופי העבודה שלהם. אם אתם יודעים שאתם קורסים תחת לחץ, נראה שאין לכם מה לחפש בחברה שבה רמות האדרנלין גבוהות מנשוא, אם אתם יודעים שאתם מתקשים להתרכז ב"אופן ספייס", אולי כדאי לשקול אם התפקיד החדש באמת רלוונטי לכם. אל תשכחו שלמרות השאלות המנומסות, בראיון העבודה לא באמת מתעניינים בהעדפות שלכם, אלא רוצים לבדוק אם יש התאמה בין העובד הפוטנציאלי לדרישות התפקיד.

4. איפה תהיה בעוד 5 שנים?

בשאלה זו בודקים אם יש התאמה לתפקיד בהיבט של אפשרויות הקידום הריאליות שקיימות בו וכן את מידת השאפתנות של המועמד. בבקשה, אל תתחכמו – תשובות כמו – "בכיסא שלך" למנהל/ת מראיינ/ת לא משעשעות אף אחד. כדאי להפגין עניין ואמביציה אך גם להיות ריאליים, אף אחד לא ירצה להעסיק מישהו שיעזוב מהר בגלל ציפיות לא מציאותיות מהתפקיד. ניתן גם לומר שאתם לא בטוחים לגבי העתיד, אך מקווים שהתפקיד שאליו אתם מתראיינים יסייע לכם לגבש את דעתכם.

 

גם אם אתם מתכוונים לזנק בסולם הדרגות בחמש שנים הקרובות, כדאי לחלק את התשובה לשניים: כדאי לומר כי בטווח המיידי, נאמר בשנתיים הקרובות המטרה שלכם היא להצליח בתפקיד, לעמוד ביעדים, לפתח את התפקיד ולתרום לחברה; בחלק השני של התשובה ספרו על השאיפות שלכם, המעסיק מחפש מישהו שבטווח המיידי יאייש בהצלחה וברצון את התפקיד המוצע

     

מהי משרת החלומות שלך? על מה אתה חולם?


בדומה לשאלה הקודמת, גם פה מי שיושב מולכם רוצה לראות התאמה בין אופק הקידום של התפקיד לבין מה שאתם מכוונים אליו בפועל. זאת מכיוון שאם יש פער ניכר, ככל הנראה לא תאריכו ימים בתפקיד. אם מדובר בתפקיד שווה ומבוקש, שמקדם אתכם מקצועית, אמרו שזוהי כרגע משרת החלומות שלכם. אם מדובר בתפקיד התחלתי ולא זוהר במיוחד, לגיטימי לומר מהו היעד הקרוב, כמה המשרה היא הזדמנות להכיר את התחום שכל כך מעניין אתכם, לעבוד קשה וללמוד. 
 
הכתבה פורסמה לראשונה ב-Ynet.
שתף