עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » שאלות שאתם צריכים לשאול בראיון עבודה

שאלות שאתם צריכים לשאול בראיון עבודה

ראיון עבודה לא חייב להיות מונולוג חד צדדי. גם המרואיין יכול לשאול שאלות, אבל כדאי שהן יהיו השאלות נכונות. מדריך

מאת: עינב בוימפלד

ברוב המקרים, ראיון עבודה הוא סיטואציה די קבועה שבה המראיין שואל את השאלות, ואנחנו (המתראיינים) צריכים לספק את התשובות.

אין ספק שהמעסיק שזימן אותנו לראיון, הוא זה שמוביל את הקצב והוא קובע ומחליט אילו שאלות ישאלו במהלכו. אך למרות זאת, ברוב המקרים יש בהחלט מקום לשאול גם את השאלות שמעניינות אותנו. אחרי הכל, המעסיק מבין כי גם לעובד עצמו יש תהיות משלו והוא בוחן את המקום החדש בדיוק כמו שהמקום בוחן אותו.
 
שאלו את השאלות הנכונות בזמן הנכון

מה מותר לשאול, ומה ממש אסור 


לפני ששואלים אפילו שאלה אחת, חשוב לזכור ולשנן את שלושת הדברים הבאים:

1. לשאול שאלות על אופי התפקיד


ראיון עבודה הוא שלב היכרות התחלתי במערכת היחסים שלכם עם מקום העבודה ועם המראיין. מסיבה זו חשוב לשאול רק שאלות הנוגעות לאופי התפקיד ולא לרדת בשלב כל כך ראשוני לרזולוציות ובירורים העוסקים בנושאים כמו שכר והטבות. לאחר שתוכיחו את עצמכם וירצו אתכם לתפקיד, העמדה שלכם תהיה הרבה יותר טובה. במילים אחרות: שאלות על תחומי האחריות של התפקיד – כן, שאלות על שווי המתנות לחג – לא.
 
חכו עם שאלות על השכר עוד רגע

2. להיזהר שלא לראיין את המראיין


לאנשים דומיננטיים יש נטייה "לקחת את המושכות" ולהפליג בדיבורים, במיוחד אם זה שמולם נותן להם פתח לכך. אך יש לזכור שבראיון עבודה, גם כזה שמיועד לתפקיד ניהולי, אתם קודם כל מתראיינים. לכן, גם אם יש לכם המון שאלות – תבחרו רק את אלו שבאמת חשובות לכם והקפידו לשאול אותן באופן שמכבד את המראיין והארגון.

3. להבין שהדרך היא זו שקובעת

גם כששואלים שאלה, אפשר לעשות את זה בכמה צורות. כלל הברזל הוא לשאול את מה שמעניין אתכם בנעימות ובסקרנות ולהיזהר מלשדר ביקורת, ולו הקטנה ביותר. ואיך יודעים אם הגזמנו? הדרך הטובה ביותר היא לבחון את שפת הגוף של זה שמולנו ואם מרגישים שהוא עצבני או חסר סבלנות – פשוט להרפות. בסיטואציה הנוכחית המועמד הוא זה שעומד למבחן ולבדיקה, ואסור לשכוח את זה. החדשות הטובות הן שלאחר שמתקבלים לתפקיד אפשר לשנות מה שתמצאו לנכון בתחום האחריות שלכם.
 

הכינו רשימת שאלות לסוף הראיון

 

אילו שאלות כדאי לשאול את המראיין?

 
ההמלצה שלנו היא לא להגיע לראיון עבודה ללא הכנה מוקדמת. גם את השאלות שלכם כדאי להכין מראש, כחלק מאותה ההכנה. ואיך יודעים מה מותר לשאול? העיקרון המנחה הוא להיצמד אל דברים שמעניין אתכם לדעת לגבי התפקיד שאליו אתם ניגשים. למשל:
 
  • האם העבודה היא בצוות או לבד?
  • מי יהיה המנהל הישיר שלכם?
  • אלו ממשקים יש בתוך החברה ומול מי אני אעבוד?
  • מי הלקוחות והספקים שאתם עובדים מולם?
  • מה אופי העבודה, מה סדר היום?
  • האם יש צפי לסיום תהליך הגיוס?
 
מהו הזמן הנכון ביותר לשאול שאלות?

רוב הסיכויים שעל חלק גדול מהשאלות - תקבלו מענה כבר במהלך הריאיון. ברוב הפעמים, לקראת תום הראיון, המראיין ישאל את המועמד אם יש לו שאלות נוספות לגבי המשרה.

אם אתם רואים שהראיון הסתיים, ולא נתנו לכם את המקום לשאלות אפשר לבקש את זה בנימוס. בשלב זה, הרבה ממחפשי עבודה "נתקעים" ולא כל כך יודעים מה לשאול ואיך לנצל את ההזדמנות שניתנה להם. אבל אם עושים עבודת הכנה טובה, ומציגים את השאלות הנכונות – מקבלים נקודות זכות אצל המראיין ומצטיירים כמועמדים יוזמים עם רצון ללמוד ומוטיבציה.

הכותבת היא מנהלת התוכן והמחקר של AllJobs
 
שתף