עולם העבודה - מאמרים » מדור חרדים ודתיים » לצאת לדרך עם קורות חיים מעולים

לצאת לדרך עם קורות חיים מעולים

איך כותבים קורות חיים מעולים, על אלו כללים כדאי להקפיד, ומה עושים כשאין מספיק ניסיון תעסוקתי? מדריך

כתיבת קורות חיים היא הצעד הראשון בדרך למציאת עבודה. קורות חיים מהווים את כרטיס הביקור שלכם בשוק התעסוקה, ולכן כדאי להשקיע זמן ביצירת מסמך מנצח שישווק אתכם היטב.

איך כותבים קורות חיים אם אין ניסיון תעסוקתי?

למרות שניסיון תעסוקתי הוא אחד מהקטגוריות החשובות ביותר בקובץ קורות החיים, ניתן ליצור קורות חיים טובים גם בלי שיש לנו אחד כזה. כיצד? על ידי הדגשה של מיומנויות שרכשתם במקומות אחרים בחיים שלכם, כגון לימודים או פעילויות התנדבותיות וציבוריות.

כתבו, את קורות החיים באופן שיגרום למעסיק להבין אילו ערכים ויכולות אתם מביאים אתכם ובמילים אחרות, כותבים מה יש ולא מה אין.

הרעיון הוא לציין בקורות החיים את הדברים שיכולים להעיד על הכישורים והיכולות שלכם. דברים שמאפשרים למעסיק ללמוד עליכם ועל היכולות שאתם מביאים אתכם. המטרה היא שהאדם שקורא את קורות החיים יוכל לדמיין איך זה יהיה לעבוד אתכם גם מבלי שיהיה לכם ניסיון תעסוקתי. זה המקום גם לפרט על תכונות אופי והישגים שצברתם בעבר. זכרו: לפעמים מוטיבציה גבוהה ורצון ללמוד חשובים יותר מכל ניסיון.

לדוגמה: אם התנדבתם בחלוקת מזון חשוב לציין זאת, כי זה מעיד על מתן שירות ועל יכולות נוספות, כגון עבודה עם מערכות ממוחשבות.

אם אף פעם לא כתבתם קורות חיים – התחילו כאן.

3 כללים לכתיבת קורות חיים מנצחים

1. להתאים את קורות החיים למשרה

אנשים רבים שולחים את אותו מסמך קורות חיים לסוגים שונים של משרות ותפקידים. אם יש לכם מגוון של כישורים וניסיון בתפקידים שונים, לא יתכן שתכתבו רק מסמך אחד ואיתו תגישו מועמדות לכל משרה. הרי לכל תפקיד יש דרישות ייחודיות משלו, אשר אותן צריך להדגיש ברגע ששולחים את קורות החיים. תמיד זכרו שבצד השני יושב מעסיק שמחפש את האדם המתאים ביותר לתפקיד, ורק כאשר תהיה התאמה בין קורות החיים לבין דרישות התפקיד - הוא ירצה אתכם ויזמן אתכם לראיון. לכן, השקיעו כמה דקות לפני שליחת הקובץ, והתאימו אותו למשרה המבוקשת. 

2. עיצוב אחיד, ברור וקריא לקורות החיים

מעסיקים משקיעים בממוצע 30 שניות לקריאת קורות חיים, ולכן סגנון נקי ומסודר, יעזור להם להבין בקלות ובמהירות מי עומד מולם. לעיצוב קורות החיים שלכם יש השפעה רבה על היכולת שלכם להעביר מסר ממוקד בזמן קצר. קורות חיים עמוסים וצפופים, ללא כותרות ודגשים, יקשו על המעסיק להתמקד ולהבין האם אתם האנשים המתאימים לתפקיד. אז איך מעצבים נכון? מסתפקים בדף אחד, רושמים פירוט רלוונטי ומחלקים את הקובץ לקטגוריות ברורות עם כותרות (השכלה, שירות צבאי וכן הלאה). כדאי לדעת ששגיאות כתיב הן בלתי נסלחות: יש להימנע מהן בכל מחיר ולהקפיד לעשות הגהה יסודית למסמך. אם אתם לא בטוחים שכתבתם נכון, תנו לעוד מישהו לקרוא ולבדוק את הקובץ.

3. נסו לשמור על נייטרליות

גם אם אתם יצירתיים במיוחד, כשזה נוגע לקורות חיים לא מומלץ להכניס פונטים ייחודיים, צבעים, תמונות, או מידע שאינו רלבנטי. פרטים כאלו משפיעים על האסוציאציה של המעסיק ועלולים לעורר אצלו דעות קדומות ושגויות. אז איך כן כדאי לכתוב את המסמך? באופן נייטרלי ורשמי ככל האפשר. קורות חיים לא אמורים להיות המקום שבו אתם נותנים דרור ליצירתיות שלכם, אלא המקום לפרט בצורה עניינית את ניסיונכם המקצועי.
כדי לצאת עם קורות חיים מנצחים ומעצובים אנחנו ממליצים לכם לפתוח את הקובץ המצרף ולעבוד בצמוד למדריך.

כתבות נוספות:
שתף