עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » רוצים שינוי? 5 שאלות בדרך לבחירת קריירה חדשה

רוצים שינוי? 5 שאלות בדרך לבחירת קריירה חדשה

מה עושים כשקמים בבוקר אחד ומרגישים ש"זה לא זה"? יש שיחליטו שיש לבלוע את הגלולה המרה ויש שיחליטו לנסות ולהביא את השינוי

מאת: מיכל גרינברג פלנבוים, מאמנת בכירה להכוון תעסוקתי ב-AllJobs

מקום העבודה תופס כיום חלק נכבד בחיינו - אנו מבלים בו שעות רבות מהיום שלנו ולו השפעה רבה גם על תחושת הערך העצמי שלנו. חוסר סיפוק מהמקצוע שבחרנו עשוי להיות גורם לתסכולים רבים, מה שמביא אנשים בתקופות שונות בחייהם לחפש אחר דרך אחרת.


מה אני עושה פה, לא יודע...

מתי יודעים שהגיע הזמן לשנות כיוון תעסוקתי? במיוחד כשמגיעים לנקודה שבה כבר לא מתחשק לקום בבוקר לעבודה. לא כי זה יום ראשון, אלא כי באופן עקבי מלווה אתכם התחושה ש"זה לא זה". אך כדי להגיע לידי החלטה כדאי להבין את השאיפות האמיתיות שלנו: מאין הן נובעות? האם ממקום אמיתי של רצון לעסוק בתחום, או שמא מדובר בהשפעות סביבתיות?

היכרות עצמית: שאלות שחשוב שתשאלו את עצמכם בטרם תחליטו לצאת לדרך חדשה

1.מה למדתם מניסיון העבר?
גוללו את מהלך חייכם התעסוקתיים וחשבו על כל עבודה שביצעתם במשך השנים, על הסיבות לבחירה בעיסוק הזה, על היכולות שבאו לידי ביטוי בכל תפקיד ולא פחות חשוב - מה אפשר לכם להצליח בו.

חלקכם אולי יופתעו לגלות שדווקא העבודות הזמניות שלכם מרמזות על כישורים תעסוקתיים שניצלתם באופן טבעי והפכו עבודה סטודנטיאלית למהנה ומספקת. אולי עבודת המכירות הזמנית שעזרה לכם לממן את הלימודים היא זו שתרמה לכם יותר הנאה?

2.מה אמרו לכם המשפחה והחברים?
הביטו על האנשים שקרובים אליכם - בני משפחה, או חברים קרובים. עד כמה הם עזרו לכם (במודע או לא במודע) להחליט מה מתאים לכם להיות? מה היתה השפעתם על תפיסת נושא הקריירה בעיניכם ועל מה זה "מקצוע נחשב"? וכן, לא פחות חשוב, להבין מנין נובעות אותן הנחיות ותפיסות שלהם.

שאלו את הקרובים שלכם מה הם חושבים שאתם צריכים להיות ובקשו מהם לנמק את תשובתם. היו קשובים כדי לבחון האם הם מדברים עליכם או על עצמם כשהיו צעירים ובעצם, האם הם מנסים להגשים חלומות ישנים דרככם?

3.מה אתם אוהבים לעשות בשעות הפנאי?
הביטו על מכלול הדברים שאתם נהנים לעשות או חולמים לעשות בשעות הפנאי שלכם ונסו לחשוב מה הם אומרים עליכם. למשל, אם אתם אוהבים מאוד תשבצי היגיון ומשחקי חשיבה מורכבים - אין זה אומר שאתם אמורים בהכרח לעסוק בתשבצי היגיון לפרנסתכם, אך זה בהחלט יכול להעיד על הצורך שלכם בשילוב אתגר חשיבתי בעבודה.

4.כמו מי הייתם רוצים להיות?
מדובר בשאלה חשובה, שכן לעתים המענה עליה חושף מאווים כמוסים. למשל, מתאמנת שאמרה לי שהיא רוצה להיות איל פלד, המגיש של "מסע עולמי". זה לא אומר שהיא רוצה תוכנית טלוויזיה, אבל מתוך דברים אלה הסקנו אילו דברים חשובים לה במסגרת העבודה: לפגוש אנשים חדשים ולהיחשף לתרבויות לא מוכרות. הצלבת המידע הזה עם העיסוקים שבחרה לעצמה עזר לה להחליט שהיא רוצה לעסוק בהפקת אירועים וכנסים בחו"ל.

5.מה הדבר החשוב לכם ביותר במקום העבודה?
שאלתי מתאמנת שהתלבטה בין ביטחון כלכלי לבין עבודה עם אנשים - "אם היו מציעים לך משכורת מכובדת עבור עבודה על מחשב ללא אנשים, היית מקבלת את ההצעה?" התשובה היתה חד משמעית - לא. הדבר שעליו אנחנו לא מוותרים לא מבטל את הדברים האחרים, אבל הוא כלי לסינון ראשוני של מגוון משרות ועיסוקים.

המסקנות: עושים סדר בבלאגן
לאחר ששאלתם את השאלות והצלבתם את הנתונים, אולי הצלחתם להבהיר את סדר העדיפויות האמיתי שלכם. לעתים באמצעות שאלות כאלה ישנם רעיונות שאולי אפילו ירדו מהפרק. זכרו, מניעי האדם הם כישרונו ושביעות רצונו בתחום התמחותו. אם עלו כיוונים תעסוקתיים אפשריים, חשוב שתבדקו אותם קצת יותר לעומק ואם עדיין אינכם בטוחים, כדאי לשקול שיחת הכוון מקצועית שתעזור לכם למצוא את הדרך הנכונה עבורכם. קראו עוד על שירות הכוון תעסוקתי

הגדילו את הסיכויים שלכם למצוא עבודה חדשה - הירשמו עכשיו!

שתף