התחבר
כבר נרשמת לאתר? התחבר כאן
 
מעסיק חדש? כאן נרשמים
ההודעות שלך
הגדרות
ממשק ניהול גיוסים
יצירת משרה חדשה
התנתק
מוצרי מדיה: פתרונות גיוס אישיים
מיון - שרותי מיון
השמה - שרותי השמה
חדשות קריירה
כתבות למגייסים
דף הבית - גיוס עובדים » מדור עולם הגיוס » מה שואלות ענקיות הטכנולוגיה העולמיות בראיונות העבודה שלהן?

מה שואלות ענקיות הטכנולוגיה העולמיות בראיונות העבודה שלהן?

"איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים?" נסו שוב. אם תיקלעו לראיון עבודה באחת מענקיות הטכנולוגיה המובילות בעולם יש סיכוי שתשמעו שאלות... קצת אחרות. הנה כמה דוגמאות, שתוכלו לאמץ בחום גם לגיוס שלכם

מאת בתיה וייסמן
 
ראיונות עבודה רבים מתנהלים בצורה דומה למדי: שאלות רוטיניות, תשובות גנריות ובעיקר - מראיינים ומרואיינים שיכולים לצפות כיצד יסתיים הריאיון עוד לפני שהוא התחיל.
 

אך האם אפשר אחרת? נראה שכן. חברות לא מעטות מתחילות לבחור למיין את המועמדים שלהן באמצעות שאלות אשר חורגות במעט מהתבנית הרגילה והמוכרת, באופן אשר יאפשר למראיין לדעת דבר מה על המועמד אשר באמצעות שאלות "רגילות" היה מתקשה לדעת. שאלות "ייחודיות" אלו שמורות לא רק לחברות נישתיות ומתקדמות, אלא עולות גם בראיונות של החברות הגדולות והמצליחות בעולם, ומצליחות להפתיע את מועמדיהן כל פעם מחדש. 

אז מה שואלות, למשל, שתי החברות המוכרות בעולם? אספנו כמה דוגמאות לשאלות שאולי תשמעו בראיונות העבודה שלהן. האם לאמץ אותן? רק אם תשתכנעו מהנימוק שעומד מאחוריהן...

 


מה בין פטיפון, ביצים וילדים? השאלות הלא שגרתיות של
Apple

ענקית הטכנולוגיה אפל (Apple) ידועה כאחד מהמקומות המאתגרים והמרגשים ביותר לעבוד בהם, כך שלא מפתיע לגלות כי לעבור שם ראיון עבודה זוהי משימה בכלל לא פשוטה. ממש כמו גוגל וחברות טכנולוגיה אחרות, אפל שואלת גם שאלות טכניות, אשר מבוססות על ניסיון העבר של המועמד ועל ידע מקצועי, והן שאלות "חידתיות", אשר בוחנות את אופן המחשבה של המועמד ואת היצירתיות שלו.

באמצעות מידע שהצטבר בפוסטים אשר פורסמו באתר כוח האדם
Glassdoor, אסף אתר Business Insider כמה מהשאלות הקשות ביותר בהן מועמדים נתקלו במהלך ראיון עבודה לאפל. חלקן דורשות פתרון בעיות מתמטיות מסובכות, וחלקן מעורפלות אך דורשות להפעיל חשיבה "מחוץ לקופסה":
 • "אם יש לכם שתי ביצים, ואתם רוצים להבין מהי הקומה הגבוהה ביותר ממנה תוכלו לזרוק את הביצה מבלי לשבור אותה, מה תוכלו לעשות? מה הפתרון האופטימאלי?"
  את השאלה הזו שמעו לא פעם מועמדים שהתראיינו לתפקיד מהנדס תוכנה בחברה. מדוע? המראיינים רוצים לבחון לא רק את כישורי ההנדסה של המועמד, אלא את האופן בו הוא ניגש לפתרון בעיה: ממה הוא מתחיל? איך הוא מתקדם ואיך הוא חושב? האם הוא מצליח למצוא פתרונות יעילים במהירות? (למי מכם שמעוניין לרדת לשורש חידת הביצים, מוזמן לבחון את
  ההסבר הבא).

 • "כמה ילדים נולדים מדי יום בעולם?"
  אם אתם מתמיינים למשרת מנהל/ת אספקה עולמית בחברה, ייתכן כי תתקלו בשאלה זו. האם מראיינים מצפים מכל מועמד/ת לתפקיד לדעת את התשובה לשאלה זו? כנראה שלא. אך מאדם אשר מתעסק בניהול אספקה עולמית וכמויות, מצופה לגשת לבעיה זו בדרכים מסוימות, על סמך מידע אשר ידוע לו/ה מהתנסות בעבודה בסדרי גודל שונים מול מדינות שונות.

 • "מתי נכשלת, ומה למדת מזה?"
  שאלה זו נשאלה לא פעם במיונים לתפקידי ניהול, כדוגמת מנהל/ת תוכנה בחברה.
  ממש כפי שמועמד/ת מציג/ה בראיון עבודה את הצלחותיו/ה והדרך בה הגיע/ה אליהן, כך הוא/היא גם מצופה לדעת להצביע על כישלונותיו/ה והשפעותיהם. מועמד/ת לתפקיד ניהולי בחברה כה גדולה צריך/ה לדעת גם להתמודד עם כישלונות (כי יהיו כאלה). לכן, המראיינים מעוניינים לבחון סיטואציה מעברו/ה של המועמד/ת בה הוא/היא נכשל/ת, ויחד לבדוק כיצד התנהל/ה בסיטואציה הזו ובאיזה אופן הושפע/ה ממנה, האם למד/ה ממנה, האם לקח/ה בזמן אמת אחריות והאם הצליח/ה לצמוח מתוך הכישלון.

 • "אתה מניח כוס מים על תקליט בפטיפון, ומתחיל אט אט להגדיל את מהירות הסיבוב. מה קורה קודם - הזכוכית מחליקה, מתהפכת, או שהמים משפריצים החוצה?"
  שאלה זו מופיעה לעתים בראיונות לתפקיד מהנדס/ת מכונות.
  מדוע? אלה זו נשאלת בעבודה כדי לבחון את כישוריו/ה הטבעיים של המועמד/ת בתחום ואת אופן המחשבה שלו/ה, בשאלה "קטנה" מחיי היום יום שלא דורשת שרטוטים או ידע מקדים.
 

פחות נועזת, אבל עדיין יצירתית: השאלות הלא שגרתיות של Google

גם הגדולה מכולן, גוגל, בוחרת לאתגר את מועמדיה בשאלות שיוצאות מהקופסה. סיפרנו לכם בעבר על סודות הגיוס של לזלו בוק, סגן נשיא גוגל לענייני גיוס וכוח אדם – קביעת סטנדרטים גבוהים ללא פשרות, חיפוש מועמדים/ות על ידי גורמי חברה פנימיים, שיתוף כמה שיותר גורמים בתהליך הגיוס וסיפוק סיבות רבו למועמד/ת אשר יגרמו לו/ה להצטרף.


אז כיצד עושים זאת? מהן השאלות אשר שואלים בראיונות עבודה של החברה המפורסמת בעולם?

בוק מספר כי גוגל משתמשת בכלי פנימי בשם
qDroid אשר מארגן רשימת שאלות בהתאם למשרה הספציפית אותה המועמד/ת צפוי/ה למלא – שאלות התנהגותיות, התמודדויות עם תרחישי עבר והתמודדות עם סיטואציות היפותטיות.
הנה כמה שאלות לדוגמה כפי שחשף אתר
Business Insider:
 • "אילו שלושה דברים היית משנה באוניברסיטה/מקום העבודה הנוכחי שלך, אם היית המנכ"ל/ית?"
  שאלה זו נשאלה לא פעם בראיונות לתפקידי ה-
  Account Strategist. נדמה כי בשאלה כזו, רוצה המראיין בעצם לבדוק האם המרואיין/ת מסוגל/ת להסתכל אל מעבר למצב המוכר והידוע, לא על ידי העברת ביקורת בלבד, אלא על ידי הצעת פתרונות ממשיים וריאליים. מועמד/ת אשר יכול/ה להצביע על בעיות מהותיות לצד הצעת פתרון הגיוני, יוכל/תוכל כנראה לנהוג באופן דומה גם בתפקיד החדש.

 • "האם לדעתך אנשים צריכים להשתמש בשמם האמיתי והרשמי בעת פתיחת חשבון Gmail או Google+?"
  אם אתם מתראיינים לתפקיד עוזר/ת אדמיניסטרטיבי/ת בגוגל, ייתכן כי תתקלו בשאלה זו. לרוב, בשאילת שאלות הדורשות הבעת עמדה, לא תהיה דעה "נכונה" אליה יכוון המראיין, אלא רצונו יהיה לשמוע כיצד מתלבט/ת בקול רם המועמד/ת: כיצד הוא/היא מנמק/ת את דעותיו/ה ומהם כיווני המחשבה שלו/ה - במיוחד כזה/ו אשר צפוי/ה להיות באינטראקציה יומיומית ואינטנסיבית עם אנשים שונים.


 • "תוכל/י למנות שישה דברים שמלחיצים אותך/עושים אותך עצבני/ת?"
  שאלה זו תישאל בראיונות עבודה לתפקידים שונים בחברה, ביניהם תומכים/ות טכניים/יות לאנדרואיד. מן הסתם, שאלה זו לא בוחנת את כישורי התכנות של איש/אשת האנדרואיד. לפעמים, מראיינים פשוט רוצים להכיר את האנשים איתם הם הולכים לעבוד. מדוע מרגיזים אותם דווקא הדברים האלה? האם הם יוצאים משלוותם בקלות? האם הם מתקשים להסתדר עם אנשים? לעתים דווקא השאלות הפשוטות ביותר יחשפו דברים רבים על התפקוד העתידי של המועמד/ת בחברה.
  מבט מבפנים: כך מתנהל הגיוס של Google

והנה עוד חמש שאלות מעניינות בראיונות עבודה, שנשאלו על ידי עוד כמה חברות מוכרות בעולם:

 1. הטוב, הרע והטכנאי
  "כיצד תבחן/י את תקינותה של המעלית בה את/ה עולה?" (מפתח/ת תוכנה,
  Microsoft)

 2. מראיינים מנגה, מועמדים ממאדים
  "כיצד היית פותר/ת בעיות אם היית מגיע ממאדים?" (מנהל/ת גיוס,
  Amazon)

 3. "צייד הצבאים", גרסת הסטטיסטיקה
  "גנגסטר רוסי חוטף אותך. הוא שם שני כדורים ברצף במחסנית עגולה של אקדח ריק, מסובב אותה, מכוון את האקדח אל ראשך ולוחץ על ההדק. נקישה. את/ה עדיין בחיים. הוא שואל – האם את/ה רוצה שאלחץ על ההדק, או שאסובב את המחסנית שוב ואז אלחץ על ההדק? לכל אחת מהאופציות, מה היא ההסתברות שהוא יירה בך?" (אנליסט/ית שיווק באינטרנט,
  Facebook)

 4. ראיון עבודה - או מופע סטנד אפ?
  "ספר/י לי בדיחה" (אנליסט/ית פיננסי/ת,
  JP Morgan Chase)

 5. ולסיום - קצת פסיכולוגיה הפוכה...
  "למה שלא אשכור אותך?" (מגייס ב-
  Twitter)
שתף