עולם העבודה - מאמרים » מדור לימודים וקורסים » תואר שני במנהל עסקים לקידום הקריירה

תואר שני במנהל עסקים לקידום הקריירה

כיצד תואר MBA יעזור לכם להתקדם בתפקידי ניהול שונים ובסולם הדרגות העסקי?

נפיצות ההשכלה האקדמית עלתה בצורה דרסטית בעשרים השנים האחרונות. לדברי דב שליט, מנהל השלוחה הישראלית של פרינסטון ריוויו המפעילה מרכזי הדרכה וקורסי הכנה למבחני קבלה למוסדות אקדמיים ברחבי הארץ, בעשור האחרון חולקו בישראל יותר תארים אקדמיים מאשר בארבעת העשורים הראשונים שלאחר קום המדינה!

השכיחות הגבוהה של תואר ראשון הפכה את התואר השני מ-"רצוי" ל-"חובה" במודעות הדרושים. בתחומים מסוימים בענפי ייעוץ, שיווק ואפילו תחום שמרני כמו בנקאות, תואר שני במנהל עסקים הוא סוג של תנאי סף. מסתבר שבימינו נדיר למצוא בכיר בתחום השיווק, הייעוץ או פיננסים שאינו מחזיק בתואר שני במנהל עסקים.

אפשר למצוא לא מעט חוות דעת לגבי השאלה האם ניהול הוא מקצוע והאם מיומנויות ניהול הן דבר שכל אחד יכול לרכוש במסגרת לימודים. אך גם המשיבים לשאלות אלו בשלילה בוודאי יסכימו שכדי לעסוק בניהול, בכל ענף או תעשייה, ולהתקדם בסולם הדרגות העסקי, יש צורך בידע (תיאורטי ומעשי) מעבר לידע המקצועי הנדרש בענף הספציפי, וזאת כדי לעשות את המעבר מחבר צוות לראש צוות. תוכניות הלימוד השונות לתואר שני במנהל עסקים (MBA) נועדו בדיוק לשם כך והיום - תואר זה מהווה סטנדרט נדרש לניהול בתחומים רבים בעולם העסקים.

כיום לומדים בישראל יותר מ-5000 סטודנטים בכ-16 מוסדות לקראת תואר שני במקצועות הניהול. על פי נתוני הלמ"ס (2005-2007), בכל שנה מוענקים למעלה מ-3000 תארי MBA ותארים מקבילים (M.Sc. בניהול וכד') לבוגרי אוניברסיטאות ומכללות בישראל – זהו מספר הגדול פי עשרה ממה שהיה לפני 15 שנה. מספר זה אינו כולל תארים שאינם מוכרים ע"י המועצה להשכלה גבוהה, תארים הניתנים ממוסדות שנפתחו בשנתיים האחרונות (כמו אריאל ורופין) וישראלים הלומדים בחו"ל. 

 

תואר פרקטי לעבודה בתחומי הניהול


מסלול הלימודים לתואר שני במנהל עסקים בדרך כלל שונה ממרבית מסלולי הלימוד האחרים לתואר שני, בשני אופנים עיקריים: הבדל אחד מתבטא בכך שברוב הפקולטות, לימודי תואר ראשון הנם כלליים והתואר השני מתמקד בתחום מסוים. כאשר מדובר במנהל עסקים, ההיפך הוא הנכון – סטודנטים אשר למדו תחום אחד בתואר הראשון (משפטים, מחשבים, סוציולוגיה וכד') לומדים במהלך התואר השני במנהל עסקים מגוון תחומים שונים במקביל – כלכלה, פסיכולוגיה, מימון, תפעול וכיו"ב.

הבדל אחר נמצא באופי הלימודים והתכנים שלומדים- תואר שני ברוב התחומים נוטה להיות מאוד אקדמי ומחקרי, בזמן ש-MBA אמור להיות הרבה יותר פרקטי ולהעניק כלים מעשיים לעבודה בתחומי ניהול שונים. הבדל זה מתבטא יותר במכללות ובמוסדות לימוד בחו"ל מאשר באוניברסיטאות הישראליות, אשר חלקן נוטות ללמד לא מעט תיאוריה אקדמית גם במסלולי MBA.

 

מחליפים מקצוע? לכו על MBA

ככלל, פעמים רבות תואר MBA בא לסייע לסטודנט להחליף תפקיד, מקצוע או אפילו ענף. על-פי נתוני סקר של ארגון הגג של בתי הספר למנהל עסקים בארה"ב 76% אמרו כי הם פונים ללימודי MBA כדי להחליף מקצוע ו/או תעשייה על-מנת לקדם את הקריירה שלהם.  עבור הסטודנטים הללו, תואר MBA משרת לפחות אחת משתי מטרות:הראשונה היא שדרוג קורות החיים – מעבר לתוספת של שורה, MBA יכול להעיד על העניין של המועמד בתחומים עסקיים, על רצונו להתקדם ובעיקר על מומחיות. בגלל רב-הגוניות של התואר, בוגר MBA יכול לבסס את הידע שלו בכל תחום רלוונטי.

הסיבה השנייה, ואולי העיקרית, היא רכישת כלים ומיומנויות – עבור סטודנטים רבים, אשר לא מגיעים מתחומי כלכלה וניהול, כיתת הלימוד במהלך לימודי MBA הינה מקום המפגש הראשוני עם מושגים מעולם העסקים וידע ניהולי בסיסי. על אף החשיבות הרבה שיש לידע מקצועי בתחומי היי-טק וייצור, ישנו ידע נוסף הנחוץ במעבר למשרות ניהול בכל תחום.

בנוסף על אלו, עצם היותו מסלול לימודים רב-תחומי מאפשר לסטודנטים רבים "לטעום" ממגוון תחומים בעסקים לפני שבוחרים תחום יחיד. סטודנטים רבים מחליפם מסלול התמחות במהלך הלימודים לאחר שמגלים פערים בין ציפיות שהיו לפני הלימודים לבין המציאות הנחשפת במהלך ובמקביל ללימודם עצמם.
ברגע שמחליטים ללכת לכיוון הזה, עולות שאלות חדשות: איפה ללמוד ובאיזו התמחות. מבחינת המעסיקים, מסתבר שזה לא כל כך משנה; מסקר שפורסם לאחרונה בגלובס עולה כי ל-72% מהמעסיקים לא איכפת היכן מועמד למד MBA ול-45% לא חשובה ההתמחות. אך מבחינת הסטודנט ההבדלים (הן מבחינת רמת העניין והן מבחינת רמת הקושי) עשויים להיות גדולים מאוד. לכן, גם אם מעדיפים ללמוד במוסד "נחשב" ומעדיפים לבחור בקורסים קלים או פופולאריים, כדאי גם לחפש מרצים ושיעורים שהם מעניינים ורלוונטיים לתחומי העיסוק העתידיים, כאלו שאפשר להפיק מהם יותר מאשר ציון טוב.

ללימודי תואר שני בחו"ל תוכלו להתקבל רק עם קורות חיים מקצועיים באנגלית! רוצים ללמוד בחו"ל או לעבוד בחו"ל? זה הזמן לכתיבת קורות חיים מקצועיים באנגלית. לפרטים על שדרוג קורות חיים באנגלית לחצו כאן 

 

 

כתבות נוספות:
שתף