התחבר
כבר נרשמת לאתר? התחבר כאן
 
מעסיק חדש? כאן נרשמים
ההודעות שלך
הגדרות
ממשק ניהול גיוסים
יצירת משרה חדשה
התנתק
מוצרי מדיה: פתרונות גיוס אישיים
מיון - שרותי מיון
השמה - שרותי השמה
חדשות קריירה
כתבות למגייסים
דף הבית - גיוס עובדים » מדור עולם הגיוס » לשנות את התפיסה: מדוע כדאי לכם להעסיק אמהות

לשנות את התפיסה: מדוע כדאי לכם להעסיק אמהות

לפעמים נדמה שמעסיקים אינם ששים להעסיק אמהות מחשש שהם יצטרכו להתגמש. אך ההפיכה לאם אינה אומרת בהכרח שאיכות העבודה נפגעת ואפילו להיפך - יש לה יתרונות רבים. כמה פלוסים שכדאי להכיר בהעסקת אמהות

מאת: עינב בוימפלד, מנהלת תוכן ומחקר ב-AllJobs


נשים רבות סבורות שכדאי להן להצניע את העובדה שהן אמהות בתקופה של חיפוש עבודה, ומעלימות את הפרט החשוב הזה מקורות החיים שלהן ובראיונות עבודה. "כשנולד הבן הבכור שלי", מספרת ענבל, "חיפשתי עבודה בתחום שבו עבדתי עד ללידה. פתאום גיליתי, שלמרות הניסיון וההתאמה שלי לרוב התפקידים אליהם אני ניגשת - אני נפסלת פעם אחר פעם רק בגלל השעות שאני יכולה לתת. 

אם בעבר הייתי עוברת ראיונות עבודה בקלילות, הרי שבחיפוש הנוכחי הייתי נכנסת לחדר ורק מחכה בחשש לרגע שבו תיזרק לחלל האוויר השאלה אודות מצבי המשפחתי והשפעתו על עבודתי. בסופו של דבר מצאתי עבודה במקום שיש בו תרבות ארגונית משפחתית רחבה וחוץ מזה שאני מאושרת, אני מלאה במוטיבציה ורצון לבצע את עבודתי על הצד הטוב ביותר. אם מעסיקים רק היו מבינים את היתרון שבהעסקת אמהות עובדות ורואים בצרכים המשפחתיים שלהן אתגר במקום בעיה – היה לנו שוק עבודה בריא ומאוזן יותר".


אמה
וּת: המתנה שהופכת למכשול תעסוקתי

ענבל איננה לבד. למרות שברור כי למעסיקים אין כוונה מיוחדת "לסנן" אמהות שמגישות מועמדות למשרה, חלקם הגדול עדיין חושש מכך וממעט לקבל אמהות לעבודה.


אמהות: עובדות לא פחות טובות


מה גורם לנו לחשוש מגיוס אמהות לתפקיד?

על פי התפיסה "המסורתית" עובד טוב נמדד בכמות השעות שהוא נותן ויום עבודה קצר יותר, שהנו כורח המציאות עבור רוב האמהות, נתפס כמביא פחות תפוקה. בנוסף, ישנם מעסיקים שנרתעים מהחוקים שנוצרו במקור כדי להגן על אמהות (כגון שעת הנקה, חופשת לידה, איסור פיטורים בהריון וכו').

מהם היתרונות בהעסקת אמהות?

1. יעילות בעבודה
תשאלו בוסים רבים שמעסיקים אמהות ותגלו שמדובר בעובדות יעילות מאוד. מגבלת השעות מכריחה אמהות "לתקתק עבודה", להתמקד במשימות  ולנהל את הזמן בצורה נכונה יותר – דווקא כי הוא יקר.

2. נאמנות למקום העבודה
שוק התעסוקה השתנה לעומת מה שהכרנו פעם. בתקופה שלנו, שבה נהוג להחליף עבודות בתדירות של שנה שנתיים, יש יתרונות רבים ביציבות ובלויאליות למקום. אם תגייסו אמהות לעסק שלכם ותתמכו בהן, תקבלו עובדות נאמנות שלא ממהרות לפזול הצידה. מרבית האמהות מבינות כי מקום העבודה שלהן הוא חלק מפרנסת המשפחה, ולכן היציבות בו חשובה להן לא פחות מלכם. 

3. גיוון ואיזון ארגוני
ככל שהמרקם הארגוני יהיה מגוון יותר, כך הדבר ייטב עבור החברה. שילובם של אנשי משפחה, ובתוכם האמהות, מעניק פרספקטיבה חשובה בתהליכי החברה – וגם תחושת משפחתיות נעימה לעובדים. תחושה זו גם מוקרנת החוצה ומציירת את החברה באופן מחמיא וחמים, שיוצר תחושה שכיף לעבוד בו.

גמישות - זה כל הסיפור

מעסיקים רבים כבר מבינים שאמהות הן עובדות לא פחות טובות מאחרים ולכן אין כל מניעה או חשש להעסיק אותן. ברגע שמפנימים כי השינוי היחיד שדורשת האמהוּת היא ליצור איזון בין העבודה לבית – רואים שהשד לא נורא כל כך.

אז מה עושים בפועל?

משנים את התפיסה: סטטוס של "אם" לא מחייב להציע לאמהות רק משרה חלקית או "משרת אם". המחשבה שנשים עם ילדים לא יכולות לתפקד במשרה מלאה היא שגויה – ובפועל גם לא חוקי לפסול על בסיס זה מועמדות.

מגלים גמישות בשעות: הפיתרון הוא לספק לאמהות מסגרת משרה גמישה שתאפשר להן לעבוד את אותה כמות שעות (או לפחות כמות דומה) רק בתבנית שונה מהרגילה של 09:00-18:00. לדוגמה: אפשר לתת להן להתחיל מוקדם יותר ולסיים ב-15:00, או לעבוד כרגיל – ולהשלים שעות מהבית. חשוב גם ליידע מראש על ישיבות או פרויקטים חריגים שדורשים שינוי בשעות, כדי לאפשר לעובדת למצוא פיתרון בבית.

מאפשרים לעבוד גם מהבית: לא רק כדי להשלים שעות, אלא גם מדי פעם בשגרה. תתפלאו כמה אמהות צריכות ומעריכות את היכולת לעבוד מדי פעם מהבית. ברוב המקומות היום ניתן לחבר את המחשב במשרד לזה שבבית ללא שום בעיה או השפעה על טיב העבודה.

קובעים סדר שבועי קבוע: מומלץ לתאם מראש עם העובדת ימים קבועים של יציאה מוקדמת וימים שבהם העבודה תתבצע עד מאוחר. הלו"ז הקבוע ייתן לכם שקט נפשי - ואילו להורה הוא יאפשר להתארגן מראש על סידור לילדים.

 

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקהילת מנהלי הגיוס שלנו בלינקדאין!

 

 

שתף