עולם העבודה - מאמרים » מדור חרדים ודתיים » איך מסבירים מצבים בעייתיים בקורות החיים?

איך מסבירים מצבים בעייתיים בקורות החיים?

איך מסבירים שינוי קריירה בקורות החיים? ומה לגבי שנים ללא עבודה? חשוב לתת הסבר לבעיות נפוצות שעומדות בדרך לקובץ קורות החיים שייצג אתכם כראוי. מדריך

מאת ליאת בן תורה-שושן, מומחית AllJobs לכתיבת קורות חיים

לעתים קרובות אני מקבלת פניות מאנשים שלא יודעים איך להסביר מצבים לא סטנדרטיים בהיסטוריה התעסוקתית שלהם. זה חשוב לתת הסבר לבעיות הללו, מכיוון שמגייסים נוטים להימנע מלפנות למועמדים אשר הם אינם בטוחים לגבי יציבותם התעסוקתית.


כך תסבירו מצבים לא סטנדרטיים בהיסטוריה התעסוקתית שלכם:

הבעיה: שינוי קריירה והסבה מקצועית

אם החלטתם לעשות שינוי קריירה, כדאי שתהיו מוכנים למשימה לא פשוטה. רצוי שגם תכינו תשתית מתאימה כלימודים רלוונטיים או איזושהי זיקה מעשית לתחום. מבחינת קורות החיים, מדובר במשימה למקצוענים, מכיוון שקשה להסביר מה מצבכם כרגע. תוכלו להשתמש בשיטת ה"תמצית" ולציין בקצרה בראש הדף, במה עסקתם עד כה, במה אתם מעוניינים לעסוק מעתה ואילך וכמובן אם יש לכם השכלה או כישורים בתחום. קחו בחשבון שיהיה עליכם להתאים ציפיות, כי בהסבה מקצועית אתם מתחילים "מאפס" בתחום שבו אין לכם עדיין ניסיון.

הבעיה: לחזור לעבוד בתפקיד בו עסקתם בעבר

לפעמים אנחנו יוצאים להרפתקאות תעסוקתיות, מגלים שזה לא בשבילנו ורוצים לחזור לתפקיד הקודם שבו עסקנו. המעסיקים מצידם, עשויים לראות בכך חוסר יציבות וחוסר החלטיות ולבחור שלא "להמר" על העסקתנו. איך מסבירים קפיצות תעסוקתיות בקורות החיים?

1. כותבים בראש המסמך כמה שורות הסבר תחת הכותרת "תמצית" ומציינים שם בקצרה שאתם מעוניינים לשוב לתפקיד שעשיתם בעבר.

2. מציינים את התפקידים האחרונים והלא רלוונטיים בשורה בודדת בלבד, או שמוציאים מהם רק את החלקים הרלוונטיים לתפקיד אליו אתם רוצים לשוב. לדוגמה - מדריך נוער שרוצה לשוב ולעסוק בעבודה משרדית, יוכל לציין את משרת ההדרכה אך לתאר מתוכה בעיקר מטלות בעלות אופי אדמיניסטרטיבי כגון רישום חניכים, הכנת מצגות וכד'.

הבעיה: העתקת מקום מגורים

המשפט "מוכן להעתיק מקום מגורים" עלול להיראות למעסיק כמו נורת אזהרה, מכיוון שמבחינת המעסיק יכול להיות שהמעבר שלכם לא יצליח ושלאחר כמה חודשים תחליטו שזה לא זה ותחזרו הביתה. במקרה כזה המעסיק יפסיד עובד שכבר הוכשר לתפקיד. במקום זאת, נסו להיעזר בקרובים המתגוררים באזור המיועד, שיאפשרו לכם לציין את כתובתם ואפילו להתגורר אצלם לתקופה שבה תחפשו דירה ועבודה. אם אין לכם את הפריווילגיה הזו – אל תציינו כתובת, ציינו "זמינות לעבודה באזור ______". כששיחת הטלפון תגיע, זו תהיה ההזדמנות שלכם לעשות עבודת שכנוע ולהביע את הנכונות שלכם לפרויקט מעבר דירה.

הבעיה: פער של שנים ללא עבודה

אם לא עבדתם מספר שנים ואתם מעוניינים לחזור עכשיו לשוק העבודה, המעסיקים עשויים לחשוש שאין לכם את היכולת להתחייב לעבודה לתקופה ארוכה. מה עושים? מציינים כל תחום שבו עסקתם במהלך התקופה: אם רכשתם השכלה, עזרתם לחברה משפחתית, או שהתנדבתם – ציינו זאת. גם אם מדובר בעבודות זמניות, זה יראה למעסיק שאתם אנשים פעילים שמסוגלים להתחייב לעבודה לטווח הרחוק.

הבעיה: חופשת לידה ארוכה במיוחד

בקורות חיים לא מקובל לציין תקופות עבודה בחודשים, אלא רק בשנים. כך לא תטריחו את מי שעובר על קורות החיים שלכם לחשב זמנים – מטלה מסורבלת שמאריכה את הזמן שמוקדש למסמך ומורידה את הפוקוס מהנושאים החשובים באמת. כשמדובר בחופשת לידה שארכה יותר מכמה חודשים, כדאי לציין זאת בטווח של שנים, לדוגמא: "2010-2009 חופשת לידה". זה לגיטימי.

הכתבה פורסמה גם ב-Ynet קריירה.

שתף