עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » 5 מעלות שיהפכו אותך לנכס במקום העבודה

5 מעלות שיהפכו אותך לנכס במקום העבודה

רוצים לשים מאחוריכם את החשש מפיטורין? דאגו לכך שתהיו נחוצים תמיד - במקום העבודה הנוכחי בפרט, ובעולם העבודה בכלל. מדריך

מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה 

מה צריך היום כדי למצוא עבודה? ומה צריך כדי להתמיד בה ולהתקדם? יש שחושבים שהכל ניתן ללמוד על ספסל האקדמיה, ויש מי שמבין שלמרות שההשכלה חשובה, יש דברים שלא לומדים בבית ספר. רוצים להיות נכס במקום העבודה? שייפו את היכולות האוטודידקטיות שלכם.
 


מסוגלות תעסוקתית - "Employability"


המושג "מסוגלות תעסוקתית" (Employabilty") הומצא בתחילת המאה הקודמת ותיאר את יכולתו הבסיסית של אדם לעבוד. כיום המושג הספיק לקבל משמעות שונה, והוא מתאר מעין סל של מידע וכישורים, שכל עובד (ולא משנה באיזה תחום) צריך להחזיק כדי להמשיך ולהיות "עובד נחשק" בשוק התעסוקה. המסוגלות התעסוקתית של כל אחד מאיתנו היא זו שתקבע בסוף עד כמה ירצו להמשיך ולהעסיק אותנו ובאיזה תפקיד. שכן, בעולם שלא מפסיק להתעדכן ולהתחדש, פשוט אסור לקפוא על השמרים.
 
 

אז מה אפשר לעשות כדי לא להירדם בשמירה על הקריירה? הנה כמה אפשרויות:


1. היו מומחים לפחות בתחום אחד

 
אין מי שלא הגיע למקום עבודה חדש וישר נשלח לעובד ההוא ש"מבין בזה הכי טוב" כדי שייתן מענה לשאלותיו. מן הסתם, זה בטח עשה עליכם רושם לא רע, נכון? ואם עליכם זה עשה רושם, אתם יכולים לדמיין מה חושבים עליו המנהלים שלו. המסקנה ברורה: מעובד ששולט באופן מוחלט בתחום אחד או יותר בעבודתו - מאוד קשה להיפרד. זו יכולה להיות מומחיות חזקה בתחום צר שאיתו הוא מזוהה, או דווקא היכולת להתמקצע במספר תחומים ולדעת לשלב ביניהם.


2. הקדימו לגלות את העתיד


העולם בו אנו חיים לא מפסיק להשתנות ולהתעדכן, לפעמים אפילו בקצב שקשה לעמוד בו. ונכון, לא תמיד יש זמן ללכת וללמוד משהו חדש או לרענן ידע קיים, לאחר שעות העבודה או בבקרים. אבל בימינו גם לא צריך; העידן הדיגיטלי מאפשר לנו ללמוד מרחוק מגוון קורסים רחב, וכך להשלים פערים מול עולם העבודה. אם זו תוכנה גרפית חדשה, שפת תכנות, או מיומנויות ניהול - היום לא חייבים אפילו לצאת מהבית כדי לצרף לארנסל שלכם, מיומנות חדשה והפקקים והזמן אינם מהווים תירוץ. מי שרוצה להתקדם משכלל את הידע המקצועי שלו - בעצמו.
 
יש לך מרמרת? נא להשאיר אותה בבית


3. אל תהיו ממורמרים


רוצים להצליח ולשגשג? התחילו באימוץ גישה חיובית לחיים ובכלל. אף אחד לא אוהב גישה שלילית, גם לא במקום העבודה. קשה לכם עם שעות העבודה, הבוס או הקולגות? עשו משהו בנושא, נסו להסתדר עם המצב, אבל בשום פנים ואופן אל תביעו מרמור באופן מופגן וקבוע. העובדים לא אוהבים זאת, וגם מנהלים, ברוב המקרים, יעדיפו להשאיר ולקדם את העובדים בעלי המוטיבציה שמניעים את עצמם ואת הסביבה לפעולה.


4. המשיכו להתעדכן


אנחנו חיים בעולם מאוד דינמי שכל יום משתנה בו משהו. לכן, גם אם יש לכם ידע אדיר בתחום שלכם, זה לא אומר שכדאי להפסיק להתעדכן במה שנוגע אליו. כיום זה קל להישאר עם אצבע על הדופק - באמצעות הרשמה לניוזלטרים, מעקב אחר בלוגים ואתרים נישתיים, ואפילו הגעה לכנסים או הימצאות בקבוצות פייסבוק רלוונטיות, מאפשרת לכם להישאר "לוהטים" בתחום העיסוק שלכם. אף פעם אל תנוחו על זרי הדפנה בתחושה שאתם יודעים מספיק טוב, ולעולם אל תניחו שלא נותר לכם דבר ללמוד.
 
הגיל לא קובע


5. לגיל אין באמת משמעות


אין ספק ששוק העבודה נותן לפעמים תחושה שאין בו מקום של כבוד למבוגרים. משרות המציעות "אווירה צעירה ותוססת" מרמזות דבר או שניים לגבי הגיל הממוצע בהן וזמן חיפוש עבודה מתארך. עם זאת, זכרו כי יש משרות המיועדות לבעלי ניסיון מועט (ומתוגמלות בהתאם) ויש משרות המיועדות לבעלי ניסיון וידע. כך שלא משנה בני כמה אתם, הידע והניסיון אומנם מאריכים את זמן החיפוש, אך לא הופכים אתכם ללא רלוונטיים. כמו כן, אם תמשיכו להתעדכן, ללמוד ולא רק להיות הראשונים בתחומכם, אלא גם להישאר עם אצבע על הדופק של העולם הזה ולשלוט בכישורים הנתפשים היום בעולם העבודה כבסיסיים ביותר - גלישה באינטרנט, שליטה בתוכנות אופיס, בטלפון הנייד ועבודה עם תיבת המיילים שלכם.
שתף