עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » אחרי החגים: המכה ה-11 למחפשי העבודה

אחרי החגים: המכה ה-11 למחפשי העבודה

מעסיקים שלא חוזרים, מרדף אחרי הצעות עבודה, שאלות הזויות בראיונות עבודה ואובדן ססטוס מקצועי והטבות – הכירו את 10 המכות של מחפשי העבודה. החדשות הטובות: גם בתקופת החגים כדאי להמשיך לחפש


מאת: יאנה גימפלביץ'

פסח הוא תקופה לא קלה עבור מחפשי העבודה. אמנם אין בעיה של מחסור בימי חופש, והם לא שומעים את הקיטורים המסורתיים על גובה תלושי החג, אבל התחושה היא שכל החיים בהולד, בהמתנה הזו ל"אחרי החגים" ולחידוש חיפושי העבודה. ברוח חג הפסח אספנו עבורכם 10 מכות שמאפיינות חיפוש העבודה בזמן החגים וגם - דרכים להתמודד איתן.


1. דם – יורקים דם כדי למצוא עבודה? למרות כל האמצעים העומדים כיום לרשותנו בתהליך חיפוש העבודה, עדיין על כל משרה מתחרים לעתים מאות מועמדים אחרים. אם אתם באמת רוצים למצוא עבודה ומהר, כדאי "לעבוד" בלחפש עבודה: לדאוג שקורות החיים שלכם מעודכנים ומייצגים אתכם ואת השאיפות המקצועיות שלכם נאמנה, להצטייד בכמה גרסאות של קורות חיים שמותאמים למשרות שונות, להתכונן לראיונות עבודה, להגיב במהירות להצעות עבודה וכדומה. אמנם כיום הגישה למשרות קלה ונוחה מתמיד, אך צריך לנקוט יוזמה כדי להיות זה שמתקדם לעבודה חדשה. מה שבטוח, בסופו של דבר העבודה הקשה תשתלם.
 
משהו מריח לכם לא טוב? עברו הלאה

2. צפרדעים – הצעות מפוקפקות שמתחפשות ל"הצעות עבודה" מציפות לאחרונה את הרשת. רוצים להפיץ ממרח קסמים להרזיה שהמדע טרם גילה או לקנות קרקע בכוכב נידח? לעבוד רק שעתיים ביום ולהרוויח את המיליון הראשון שלכם כבר בסוף בשבוע? הכלל כאן פשוט מאוד - מה שנשמע טוב מכדי להיות אמיתי – הוא בדרך כלל באמת כזה. כדאי לשים לב באיזו פלטפורמה עלתה המשרה, באתרי הדרושים, למשל, חוקיות המודעות נבדקת לפני שהן עולות לאוויר, בניגוד למשרות שעולות בקבוצות לחיפוש עבודה במדיה החברתית, שם יותר קשה למצוא להן "אמא ואבא".
 
3. כינים - כל אחד והג'וקים שלו, הדברים הקטנים שמטריפים אותו בתהליך חיפוש העבודה. "כמה פרות יש בקנדה?" ועוד שאלות לא שגרתיות בראיון עבודה שאתם תוהים מה הקשר שלהם אליכם הרבה אחרי שעות העבודה, הצעות עבודה שלא תואמות את אופי התפקיד האמיתי, דבר שמתברר לך רק בראיון, חברים ששואלים "אז מה אתה עושה כל היום?", ועוד זוטות שלמזלכם תשכחו במהרה אחרי שתתחילו לעבוד במקום החדש.
 
 
                                                                                כבר לא המחשב של העבודה

4. ערוב – לפי הפרשנות המסורתית מדובר בחיות טרף, בדוגמה שלנו אלו יכולים להיות מעסיקים מהסוג שדווקא לא תרצו לעבוד אצלם. מהן הטענות החוזרות של מחפשי העבודה כלפי מעסיקים? היעדר שקיפות, תהליכי גיוס ארוכים ומורכבים, דרישות תפקידד מוגזמות שיכולות לפרנס שלושה אנשי מקצוע בשקט, וגם עניין של נימוס בסיסי: כיום מעסיקים שטורחים לחזור למועמדים כדי להגיד תודה, אך לא תודה, הם עדיין היוצאים מן מהכלל. החדשות הטובות הן שעולם הגיוס עובר שינוי מבורך, ויותר ויותר מעסיקים ומגייסים מבינים כמה חשובה חוויית גיוס של מועמדים, גם מי שלא יתאימו למשרות שביקשו לאייש.

5. דֶּבֶר – הערכה היא שדבר הייתה מחלה שפגעה בעיקר בבעלי חיים, בבהמות, כלומר ב של המצרים. כיום מצב של חיפוש עבודה, ובמיוחד בעקבות פיטורין, משמעותו לרוב פגיעה בהטבות הנלוות לעבודה שלנו-כגון: רכב, טלפון נייד, מחשב או טאבלטט מהעבודה, הנחות בבתי עסק ומועדוני צרכנות למיניהם, או סתם האפשרות לטייק אווי בלי רגשות אשם. החדשות הטובות הן שאם תנהלו מו"מ חכם על הסכם העבודה, סביר להניח שההטבות בתפקיד הבא יהיו מפתות יותר ממה שקיבלתם בעבר.


6. שחין – זה לא נעים כשדווקא שזומנתם לראיון שכל כך רציתם - קפץ לכם פצעון באמצע המצח, או שבדרך אליו נשברה ציפורן או נהרס לכן הפן מהרוח. נסו להתעלם מזוטות ולהתרכז בלהיות במיטבכם. אם תהיו מוטרדים ולחוצים, יבחינו בכך וספק אםם הדבר ייוחס למראה שלכם. נכון, כולנו רוצים להיראות במיטבנו בראיון עבודה, אך ממילא מה שחשוב יותר זה להגיע מוכנים ולהפגין התלהבות לתפקיד.

7. ברד – מה יותר מבאס מזה שמצננים לכם את ההתלהבות? רגע אחד ראיתם משרה שנראית מבטיחה, שלחתם קורות חיים, אפילו יותר מפעם אחת, אבל אף אחד לא חזר אליכם. ואולי כבר הזמינו אתכם לראיון, אבל כשהגעתם התברר שהתפקיד שונהה מאוד ממה שדמיינתם. או שאולי בכלל התפקיד ממלא אתכם בחדוות עשייה אבל השכר ממש מאכזב? ומה לגבי מי שהתקבלו, פתחו שמפניה ואז הודיעו להם שהתקן לא אושר, התפקיד בוטל, החברה נסגרה וכו'? אפילו זה קורה לפעמים. תקופת חיפוש העבודה מטלטלת רגשית ואין מנוס ממכות כאלה ואחרות, מה שחשוב הוא לא להתייאש מהמכות ולהמשיך בכוחות מחודשים.

 
כשהחסכונות מידלדלים והזמן דוחק

8. ארבה – כשנמצאים בין עבודות, החסכונות, הפיצויים או דמי האבטלה שלכם נאכלים עוד יותר מהר מהמשכורת. זו כנראה אחת מהמכות הקשות ביותר עבור אנשים שלא עובדים – המצב הכלכלי מתחיל ללחוץ ומצמצם את אפשרויות התמרון והבחירה שלכם. חוץ מלהתייעל בתהליך העבודה, ניתן לשקול עבודות זמניות,עד שתמצאו את הדבר הגדול הבא.

9. חושך – במשך שלושה ימים שוררת אפילה מוחלטת במצרים – ובנפשם של מחפשי העבודה לעתים יותר מכך. אנחנו מבלים את רוב זמננו בעבודה והיא קשורה במידה רבה להגדרה עצמית ולביטחון עצמי שלנו, ולכן תקופה ממושכת של אבטלה וחיפוש עבודה עלולה לגרום לתחושת דכדוך ותחושה שאתם לבד בחושך. אלו תחושות טבעיות מאוד שהרבה מחפשי עבודה מתמודדים איתן בדיוק כמוכם. ניתן להיעזר באימון להעצמה, בליווי אישי או פשוט לשתף חברים – כל אחד מהם חיפש עבודה בשלב מסוים, וייתכן שיוכל לעודד את רוחכם ואולי אף לעזור בדרך לעבודה חדשה.

10. בכורות – לא פשוט למצוא עבודה ראשונה בתחום שאין לכם בו ניסיון. כדאי לחפש משרות של מתחילים להשתפשף בהן, להשתלב בארגונים במשרת סטודנט או להתנדב בארגונים ועמותות שונים, גם תצברו ניסיון וגם תעשו משהו טוב בתמורה. אם כבר זומנתם לראיון, סביר להניח שהמעסיק כבר יודע שאין לכם ניסיון, ולכן זה הזמן שלכם להראות שיש לכם פוטנציאל ולשכנע שדווקא לכם מגיעה ההזדמנות הראשונה ודריסת הרגל בתחום. קחו בחשבון שבהתחלה מתפשרים על השכר, אפשר להתייחס לזה כאל דמי לימוד. בכלל, מוזר לחשוב על זה, אבל גם המראיין והמגייס שלכם, וגם המנהל הכי בכיר – לא נולד עם ניסיון, וגם הוא וחיפש פעם עבודה.

הכותבת היא מנהלת תוכן קריירה וגיוס באתר AllJobs
 
הכתבה נכתבה ע"י AllJobs עבור Ynet
שתף