עולם העבודה - מאמרים » מדור עבודה בחו"ל » לימודים בחו"ל: צעדים ראשונים בדרך לתואר

לימודים בחו"ל: צעדים ראשונים בדרך לתואר

אם אתם חושבים על לימודים בחו"ל, כדאי לאסוף כמה שיותר מידע על תחום הלימודים הנבחר, האוניברסיטאות והמדינות בהן תוכלו ללמוד. קבלו טיפים שיעזרו לכם בצעדים הראשונים

ההחלטה על לימודים בחו"ל מלווה בהתרגשות גדולה, אך גם בחששות כבדים. הריחוק מהבית והחיים בסביבה עם מנטליות שונה ושפה זרה, יכולים לגרום לפיק ברכיים גם לאמיצים שביניכם. אבל החוויות שתצברו, האנשים שתפגשו, התרבות שתספגו, וכמובן התואר שתקבלו בסוף הדרך, בהחלט שווים את המאמץ. אפשר ומומלץ לשלב עבודה עם לימודים בחו"ל, או לפחות להתנסות בעבודה בחו"ל דקה לפני שמשתקעים במדינה לטווח ארוך יותר והתחייבות ללימודים. בכל מקרה, עבודה זמנית בחו"ל, תסייע לכם להתגבר על חלק מהפחדים וקשיי ההסתגלות.  

השלב הראשון הוא המשמעותי ביותר - בחירת תחום הלימודים. בין אם חלמתם להיות רופאים או מעצבי אינטרנט, חשוב שתהיו שלמים עם ההחלטה, והיא תיעשה לאחר שבחנתם את יכולותיכם, כישוריכם והאמצעים העומדים לרשותכם. מרגע שהחלטתם מה אתם רוצים ללמוד, מומלץ לאסוף כמה שיותר מידע על תחום הלימודים שבחרתם, המדינות בהן תוכלו ללמוד, והאוניברסיטאות ומסלולי הלימודים שהן מציעות. כדאי לזכור שהבחירה כרוכה בשיקולים נוספים כמו שכר לימוד, הוצאות מחייה וכמובן השפה. על הצעדים הראשונים בדרך לתואר הנכסף ברשימה שלפניכם.   

איפה לומדים וכמה זה עולה

לפני שאתם בוחרים באיזו מדינה ללמוד, כדאי לבדוק כמה דברים חשובים שיעזרו לכם להגיע להחלטה הנכונה ביותר. במדינות מסויימות (בהן גרמניה, צרפת איטליה והולנד) שכר הלימוד באוניברסיטאות הציבוריות הוא חינם ו/או מסובסד, גם לסטודנטים זרים. עם זאת, עלויות המחייה עשויות להיות גבוהות אם אתם מתכננים ללמוד באחת הערים הגדולות. לכן, מומלץ להיערך מראש ולחשב במדוייק כמה כסף עומד לרשותכם לצורך כיסוי שכר הלימוד והוצאות המחייה השוטפות (שכר דירה, כלכלה ונסיעות) במהלך כל תקופת הלימודים.

ברוב המדינות ויזת סטודנט אמנם מאפשרת עבודה במשרה חלקית, אולם הכנסה מעבודה לסטודנטים לרוב לא תכסה את ההוצאות הגבוהות על שכר לימוד ומחייה - אלא רק תסייע במימון ההוצאות היומיומיות השוטפות. מומלץ לבדוק את טווח עלויות שכר הלימוד והוצאות המחייה במדינות בהן אתם שוקלים ללמוד, ולוודא האם התקציב שלכם מאפשר לימודים במדינות יקרות (ארה"ב ואנגליה), או שכדאי לבחור במדינות בהן שכר הלימוד והוצאות המחייה נמוכים יותר (רומניה ואיטליה).

שפת לימוד

במדינות אירופה, כמו איטליה, גרמניה וצרפת לומדים בשפה המקומית. אם אינכם דוברים את השפה, סביר להניח שתיאלצו לקחת, בנוסף למערכת השיעורים שלכם, גם שיעורים בשפת המקום. גם כאן, עבודה בחו"ל במדינה שבחרתם יכולה לסייע בקשיי השפה הראשונים. במדינות בהן השפה המדוברת היא אנגלית (כארה"ב, קנדה ואנגליה) הרבה יותר קל לסטודנט הישראלי, מאחר והלימודים מתקיימים באנגלית. גם במדינות מזרח אירופה (כרומניה, צ'כיה, פולין, וסלובקיה), הנחשבות ליעד נחשק בקרב סטודנטים המבקשים ללמוד את מקצועות הרפואה, הלימודים ברוב האוניברסיטאות מתקיימים באנגלית.

שנות לימוד

כמו בארץ, גם במוסדות להשכלה גבוהה בחו"ל קיימים מספר מסלולי לימוד. לימודים לתואר נמשכים בין שלוש לשש שנים, ואילו לימודי תעודה נמשכים בין שלושה חודשים עד שנתיים - תלוי בתחום הלימודים הנבחר. בארה"ב, קנדה, הולנד ואיטליה הלימודים לתואר ראשון נמשכים ארבע שנים, ואילו באנגליה ואוסטרליה הם אורכים שלוש שנים בלבד. אם אתם לומדים לתואר שני, באנגליה תלמדו שנה אחת ובשאר המדינות בין שנה וחצי לשנתיים.

בחירת האוניברסיטה

השלב הבא אחרי בחירת המדינה, הוא החיפוש אחר האוניברסיטה המתאימה לכם ביותר. גם כאן כדאי לקחת בחשבון מספר גורמים: הכרה בינלאומית וישראלית של התואר מהאוניברסיטה הנבחרת, מידת הקושי להתקבל לאוניברסיטה/תוכנית הלימודים, עלויות שכר הלימוד והמחייה, סך שנות לימוד לתואר ויחס לזרים ולישראלים בפרט.

בנוסף, חשוב לבדוק את גודלה של האוניברסיטה, מיקומה במדינה (בתוך או מחוץ לעיר) והאם היא מציעה מעונות או שעליכם למצוא מגורים מחוץ לקמפוס. כמו כן, כדאי לברר אילו שירותים האוניברסיטה מציעה לסטודנטים זרים ומהו מספר הסטודנטים הזרים והישראלים באוניברסיטה.

תהליך הרישום

לאחר שבחרתם באוניברסיטה (או כמה אוניברסיטאות), הגיע הזמן לעבור לשלב הרישום. תהליך הרישום מורכב וכולל מבחני קבלה ומילוי טפסי הרשמה ומסמכים נוספים - אותם תידרשו להציג בפני האוניברסיטה. ניתן לבצע את הרישום לאוניברסיטה באופן עצמאי או באמצעות גופים המייצגים את האוניברסיטאות בארץ.

רוב האוניברסיטאות מחזירות תשובה בין שלושה חודשים עד חצי שנה מיום שליחת הטפסים. אם קיבלתם תשובה חיובית מכמה אוניברסיטאות, כדאי לבחון את כל הגורמים הנלווים (כמו שכר לימוד, הוצאות מחייה ושפה) ורק אז להחליט על האוניברסיטה בה תלמדו. החלטתם? מזל טוב! עכשיו מתחיל תהליך ההכנה לקראת הנסיעה: הוצאת ויזת סטודנט, הסדרת תשלומים לאוניברסיטה, ביטוח רפואי, הזמנת כרטיסי טיסה, אריזה ופרידה מהמשפחה והחברים.

ייעוץ והכוונה

לאורך כל התהליך תוכל להיעזר במשרדי ייעוץ שמסייעים במידע ראשוני, הליך ההרשמה וההתארגנות לקראת הנסיעה ללימודים בחו"ל. בארץ פועלים משרדי ייעוץ המתמחים בלימודים במדינות מסויימות. חלק מהמשרדים גובים תשלום על השירות, אבל רובם מקבלים עמלות מהאוניברסיטאות איתן הם עובדים והשירות הניתן לסטודנטים הוא בחינם. גם בשגרירויות הזרות ניתן לקבל ייעוץ חינם, אבל הייעוץ הוא כללי יותר ולרוב תיאלצו להשלים את המידע ממקורות נוספים.

אתרי לימודים באינטרנט

חיפוש באינטרנט יגלה לכם, כי בכל מדינה פועלים אתרי לימודים המאפשרים חיפוש אוניברסיטאות לפי תחום לימודים ומיקום במדינה. בחלק מהמדינות, בהן הלימודים הם בשפה זרה, ניתן למצוא באתרים איזור בינלאומי עם האוניברסיטאות המציעות תארים באנגלית. כמו כן, תוכלו להתייעץ ולשאוב מידע רב גם בפורומים של לימודים בחו"ל, בהם גולשים סטודנטים ישראלים שכבר לומדים בחו''ל.

לסיכום, ענף ההשכלה הגבוהה הוא ענף כלכלי רווחי, ואוניברסיטאות רבות ברחבי העולם מחזרות אחר הסטודנטים הזרים. תהליך חיפוש המידע והרישום לאוניברסיטאות זמין ופשוט יחסית. חשוב להשקיע בחיפוש ולנצל את המידע הרב העומד לרשותכם, כדי שהבחירה שתעשו תהיה המתאימה ביותר עבורכם.

הכתבה באדיבות  www.glimudim.co.il פורטל לימודים בחו"ל המקיף בישראל.

כתבות נוספות:
שתף